PalmEarth 2.0 - užitečný program, krásná hračka nebo drahá zbytečnost? - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 PalmEarth 2.0 - užitečný program, krásná hračka nebo drahá zbytečnost?

Autor: nexus6 - 29.11.2006, 2398 čtenářů


Software Máte doma glóbus? A používáte jej i k jiným než okrasným účelům? Pak pro vás bude program PalmEarth 2.0 naprosto uchvacující. A že glóbus máte na polici pro parádu, stejně jako já? Nevadí, PalmEarth může posloužit i jako vynikající hračka!







O existenci programu PalmEarth jste se již pravděpodobně dozvěděli z jiných zdrojů, než od nás. Zatím ale v našich končinách pro tento zajímavý software nikdo nepřipravil recenzi. Rozhodli jsme se tedy vyzkoušet, co se v "Zemi do dlaně" skrývá.



PalmEarth je, jak jsem již naznačil v úvodu článku, takovým interaktivním glóbem do kapsy. Program je určený především těm, kteří se z nějakého důvodu zabývají zeměpisem. Ačkoli se tento vejde do vaší dlaně, nejedná se z pohledu paměťových nároků o žádného drobečka. Program v plné polní ukousne něco kolem 2,2 MB paměti palmu.



V základním pohledu se díváte pěkně shora na naši matičku Zemi. Můžete s ní otáčet ve všech směrech a to ne jen kolem zemské osy, jako u stolního glóbu. Jenže již tady narazíme na první úskalí programu. Samotná rotace není zrovna dvakrát rychlá a dává tušit, že by mohlo být ještě hůře (...a ono začne být). Zemi si samozřejmě můžete i přiblížit - tento úkon provedete klepnutím na patřičnou ikonku a volbou oblasti, kterou chcete zvětšit.



Maximální zoom je takový, že se na obrazovku stále ještě vejde celá Evropa se severní částí Afriky. Při tomto přiblížení začíná být ruční otáčení mapou již docela nepříjemné. Nejhorší ale je, pokud chcete znovu pohled oddálit. Klepnete na lupu - a teprve po chvilce čekání se pohled odzoomuje. Ale jen o kousek, takže pokud chcete vycouvat pěkně zpátky na oběžnou dráhu, chvíli to zabere.



Pomalost reakcí a vůbec ovládání samotné je asi největším úskalím PalmEarth. Pokud tyto dvě nevýhody překonáte, naleznete v PalmEarth poměrně solidní zdroj zeměpisných informací. Nejenže program dovede ukazovat momentální situaci den/noc, aktuální pozici Měsíce a Slunce, vykreslit rovnoběžky a poledníky se zvoleným krokem (10, 15 a 30°), ale má v sobě i rozsáhlou databázi zajímavých údajů.



Tak například si na mapě můžete nechat zobrazit jména všech států světa. Nevyhnete se přitom ovšem problému s jejich rozumnou čitelností v některých oblastech s hustším výskytem státních útvarů. Databáze obsahuje také zhruba 36 000 měst světa včetně mnoha českých. Výběrem města na mapě nebo vyhledáním ze seznamu si můžete nechat zobrazit různé zajímavé údaje, jako aktuální čas a datum ve městě, počet obyvatel, jeho souřadnice a souřadnice protinožců, čas východu a západu slunce a měsíce, jejich azimut a podobně.. Můžete si vyrobit seznam měst a nechat je zobrazit na mapě všechna současně. Program umí i měřit vzdálenost mezi dvěma místy.



Úsvit můžete rozlišovat běžný, námořní nebo astronomický. Navíc se nemusíte koukat jen na modro-zelenou symfonii barev. K dispozici je i mapa mračen, noční pohled na naši planetu (USA opravdu šajní), k dispozici je i politická mapa světa nebo třeba jen zvýrazněné světadíly. Navíc jednotlivé druhy map se mohou různě překrývat, zakrývat či odčítat dle toho, jak si zvolíte.



Kupříkladu politická mapa překrytá mračny dělá z naší planety hezkou duhovou kouli. V neposlední řadě pak základní databáze nabízí mapu pěti různých zájmových okruhů; můžete tak třeba zjistit, kudy se plavil Columbus nebo jaké jsou nejznámější vulkány světa. V rozsáhlé databázi však překvapivě najdete jen dvě Indonéské sopky, což je s podivem (obzvláště, když se nejedná o v poslední době nejničivější Merapi a Bromo).



Inu, je toho tedy poměrně hodně, co PalmEarth 2.0 nabízí. Může být velmi vhodnou pomůckou nadšencům, studentům i pedagogům. Ti však budou muset překousnout poněkud pomalejší reakce programu na pokyny uživatele. A také jeho nestabilitu. V poslední době se mi podařilo můj Palm T|X vyléčit a byl stabilní jako skála. Ovšem jen do doby, než jsem si začal hrát s PalmEarth. Při zkoušení všech různých možností programu šel milý T|X do resetu hned několikrát. Zkušební verze programu navíc dovoluje pouze deset spuštění, takže jsem byl nakonec rád, že jsem vůbec zvládl vyrobit všechny okolní screenshoty.



...a právě nestabilita bude pravděpodobně vadit všem případným hračičkům, kteří by si tento program pořídili čistě pro zábavu a pro radost. Ani občasné praktické využití při ceně 20$ mnoho uživatelů zřejmě nepřesvědčí. Takže co dodat k závěrečnému hodnocení? Snad jen, že ti, kteří program opravdu využijí, nechť si jednu hvězdičku přidají...



Za české koruny můžete hry objednávat zde (uveďte název objednávaného titulu).







 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"PalmEarth 2.0 - užitečný program, krásná hračka nebo drahá zbytečnost?" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412