Zemětřesení na poli specializovaných Palm OS handheldů - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Zemětřesení na poli specializovaných Palm OS handheldů

Autor: nexus6 - 14.11.2006, 2230 čtenářů


Informace a oznámení Minulý týden oznámila společnost Janam, že získala licenci na Palm OS Garnet a představila nová zařízení. V reakci na to vydal hlavní potenciální konkurent Janamu, společnost Symbol, prohlášení, že ukončuje produkci své Palm OS řady a nadále se bude soustředit na platformu Windows Mobile. Aby toho nebylo málo, tak včera oznámil Garmin ukončení produkce dvou Palm OS GPS handheldů.



Janam

Janam je nově vzniklou společností založenou dvěma bývalými funkcionáři Symbolu. Ti jistě tušili, že Symbol do budoucna s Palm OS nepočítá a pochopili, že na trhu vznikne mezera - současní zákazníci Symbolu nebudou mít jak upgradovat svá zařízení a veškeré zakoupené softwarové vybavení by přišlo vniveč.

Firma Janam se tedy rozhodla přijít s alternativou a nabídnout těmto zájemcům moderní průmyslové kapesní počítače založené na Palm OS, takže si zákazníci budou moci ponechat mnohdy velmi drahá softwarová řešení. Licenci na Palm OS Garnet získal Janam na pět let, tedy do roku 2011.

A aby byla slova potvrzena činy, Janam rovnou představil dvě řady průmyslových handheldů. Oba modely jsou postaveny na stejné modulární platformě, která umožňuje měnit specifikaci jednotlivých přístrojů v obou řadách. Zásadní odlišností řad XP20 a XP30 tak je přítomnost monochromatického dotykového displeje s rozlišením 160 x 160 pixelů a hardwarovou Graffiti ploškou v řadě nižší. Vyšší modelová řada disponuje barevným displejem s rozlišením QVGA, tedy 240 x 320 bodů a virtuální Graffiti ploškou. Nižší řadě rovněž chybí podpora Bluetooth, které je u vyššího modelu standardem. V obou řadách se pak zákazník může rozhodnout, zda chce model s podporou Wi-Fi, či nikoli.


Levnější řada XP20 v provedení s klasickou PDA klávesnicí


Zajímavostí rovněž je, že si zákazník může u obou řad vybrat typ klávesnice. Na výběr je buď soubor klasických hadrwarových tlačítek s pětisměrným ovladačem nebo trochu stísněnější numerická klávesnice s dalšími ovládacími prvky.

Přístroje obou řad jsou poháněny procesorem Freescale MX21 taktovaným na 266MHz a disponují 32 MB SDRAM a 64 MB flash NAND pamětí, rozšíření je možné pomocí miniSD karet. Baterie nabízí monstrózní kapacitu 1880 mAh a zákazník má navíc možnost objednat si ještě větší baterii s kapacitou doslova notebookovou - 3760 mAh. Se standardní baterií činí hmotnost zařízení obou řad celkem příznivých 280 gramů.


Vybavenější XP30 v provedení s numerickou klávesnicí


Obě řady se pochopitelně řadí k odolným přístrojům a odpovídají příslušným průmyslovým standardům. Zařízení tak vydrží pád na beton zvýšky 1,2 metru, aniž by to zanechalo jakékoli stopy na jeho funkčnosti.

Ihned od počátku prodeje bude k dispozici také bohaté příslušenství; například i nabíjecí kolébka pro nabíjení čtyř zařízení současně. Ceny přístrojů by měly být na daný segment velmi přívětivé - černobílý model začíná na 995$, nejvybavenější model řady XP30 stojí 1 545$.

Symbol

Společnost Symbol naopak oznámila, že s produkcí průmyslových handheldů s Palm OS končí. Momentálně tak svým klientům dodává poslední kusy přístrojů řad SPT1550 a SPT1800. Tyto modely byly postaveny ještě na platformě Palm OS 4.0 s procesory Motorola Dragonball taktovanými na 33 MHz.

Jak jsme vás nedávno informovali, Symbol byl koupen Motorolou. Zdá se však, že ta na rozhodnutí o ukončení prodeje Palm OS handheldů neměla ještě vliv a Symbol tento akt plánoval již delší dobu. Zákazníci vyžadující Palm OS zařízení tak mohou být vděčni uprchlíkům ze Symbolu, pánům Ronu Goldmanovi a Harrymu Lernerovi, že založili Janam Technologies.

Garmin

Celkem v tichosti a bez jakéhokoli oficiálního prohlášení stáhl Garmin z produkce dva modely svých GPS handheldů s Palm OS. Řada iQue 3200 a iQue 3600 byla na odchodu ještě doplněna modelem iQue M5, který běžel na postarším Windows Mobile 2003SE.

Řada 3600 byla na trh uvedena v roce 2003 a byla po modelech Sony teprve druhým přístrojem s hires+, čímž Garmin předběhl samotný Palm o několik měsíců. Řada 3200 pak byla levnější variantou s hires a hardwarovou Graffiti ploškou. Zatím není zcela jistý osud modelu 3600a, který se objevil v roce 2005, přinesl více paměti a je primárně určen pro navigaci v letadlech.

Jediným Palm OS modelem Garminu tak zůstává iQue 3000, který je de facto nástupcem modelu 3200. Samotný přístroj byl představen již před delší dobou, ale nám se dosud nepodařilo získat oficiální vyjádření českého zastoupení Garminu. Zdá se tak, že s jeho uvedením na náš trh se nepočítá, stejně tak, jako Garmin pravděpodobně do budoucna nepočítá s Palm OS.









 
   Související odkazy
· Více o tématu Informace a oznámení
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Informace a oznámení:
Vyhlášení vítěze bezdrátové klávesnice


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.98
Účastníků: 171

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Ekonomické informaceInformace a oznámení

"Zemětřesení na poli specializovaných Palm OS handheldů" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Zemětřesení na poli specializovaných Palm OS handheldů (Hodnocení: 1)
Od: lemik (email je skrytý) - 14.11.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.lemik.info
No jo, kdyz ty Widle jsou pro ty skladniky asi jednodussi. Symbolu vydrzel s Palm OS skoro 10 let, coz zase neni tak spatne. Spis me mrzi, ze se jim nelibil ani ALP.
Re: Zemětřesení na poli specializovaných Palm OS handheldů (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 14.11.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
No, o jednoduchosti Palm OS vs WM se v tomto pripade da dost silne polemizovat, protoze onen skladnik s tim systemem vubec nemusi prijit do styku. Rozhoduje samotne programove vybaveni a jeho uzivatelske prostredi a tam se muzeme jenom dohadovat, na kterem ze systemu bezi lepsi software... Jelikoz ho ale asi nikdo z nas nemel moznost videt, bylo by jakekoli dohadovani zbytecne.

A co se ALP tyce, zatim v nem budoucnost oficialne nevidi nikdo, to ze ji Symbol zavrhl neni takovym prekvapenim. Ja se spise tesim na dobu, az budou vyrobci hromadne ohlasovat, ze licencovali ALP... Doufejme, ze tato nastane brzy :-)

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412