Tisková konference palmOne v Praze - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Tisková konference palmOne v Praze

Autor: Badel - 17.03.2005, 4829 čtenářů


Informace a oznámení Předevčírem, 15. 3. 2005, se v Praze uskutečnila tisková konference palmOne, kde byl novinářům oficiálně představen nový smartphone Treo 650 a oznámeno zahájení služby PalmHelp. Řeč byla také o nových GPS řešeních na palmOne přístrojích pro Českou republiku.







Konference se uskutečnila v příjemném prostředí restaurace U Zlaté studně přímo pod Pražským hradem s překrásným výhledem na Prahu. Mezi přednášejícími byli zástupci dvou firem spolupracujících s palmOne na GPS řešení, které jsme nedávno zmínili v článku Chystá se palmOne GPS balíček pro ČR?. Jak se nyní ukázalo, ten se skutečně chystá.

Prezentace začala omluvou paní Simony Schercher-Hosek, že ze zdravotních důvodů nebude oproti původnímu záměru představovat Treo 650. Prezentaci palmOne tedy začal Ondřej Zaoral, který je dlouhodobým spolupracovníkem palmOne v České republice a který je mj. i autorem značné části FAQ v sekci tipy&triky na našem portálu. Z mého subjektivního pohledu celá prezentace probíhala věcně a přesvědčivě. Samozřejmě ani zde nechyběli "prezentační šotkové". Jedním z bodů praktických ukázek schopností Trea mělo být jeho předvedení jakožto externího bezdrátového EDGE modemu k notebooku. Tuto jedinečnou schopnost se však nepodařilo předvést poté, co po snaze instalovat ICQ, došlo k tvrdému resetu Trea. Naštěstí se to neodehrálo před zraky přihlížejících, i když Ondřej celou záležitost otevřeně přiznal a na profesionálnosti prezentace to nijak neubralo.



První část tiskovky se točila kolem několika podstatných charakteristik, s kterými nové Treo vstupuje do náročného ringu GSM telefonů:

  • Dokonalé provázání funkcí telefonu s vlastnostmi PDA (nutno poznamenat, že v tomto směru bylo již Treo 600 velmi silným přístrojem, nyní je to ještě mnohem pádnější argument).
  • Vylepšení Trea 650 oproti Treu 600 se údajně řídilo třemi směry:
    1) Vylepšení na přání uživatelů (lepší rozlišení a kvalita displeje, Bluetooth, za chodu vyměnitelný akumulátor, ...).
    2) Důraz palmOne na trendy doby - tedy lepší e-mail a vyspělejší multimédia.
    3) Lepší design.
    Ačkoliv viditelné změny vyplývající z třetího bodu nejsou až tak zásadního charakteru (lepší rozložení a podsvícení klávesnice, menší anténa, ...), nutno s souhlasit s tím, že se záměr skvěle podařil. Treo 650 je dle všeho skutečně vyspělý produkt, který se zbavil většiny dětských nemocí svého předchůdce.
  • Důraz na firemní klientelu - nový VersaMail je nyní ve standardní výbavě synchronizovatelný s MS-Exchange (produkt licence na ActiveSync, kterou palmOne zakoupil koncem minulého roku). Následně byl zveřejněn poměrně velký seznam synchronizačních technologií třetích stran, které mohou pomoci s Groupware řešeními jako je Lotus Domino ad.
  • Zmíněn byl také zajímavý způsob, jakým je řešena práce s SMS a MMS v rámci jediné aplikace (osobně jsem měl možnost vyzkoušet mnoho telefonů a dosud žádný mě tak nenadchnul způsobem, jakým řeší práci s SMS).
  • Krátce byla řeč o novém webovém prohlížeči Blazer, ten toho však oproti svým předchůdcům přináší možná méně než by mohl. Každopádně potěší skutečnost, že Treo 650 má přímo v ROM umístěno nastavení všech tří českých operátorů, takže stačí vložit libovolnou českou SIM a během několika málo vteřin jste na Internetu (sám jsem po zkušenostech z předchozích palmů překvapen, jak to funguje hladce a rychle!).
  • Vylepšena byla také kompatibilita s Outlookem. Doufejme, že skutečně podstatně, protože po neblahých zkušenostech se mnozí v minulosti raději smířili s Palm Desktopem. Znám dokonce i případy lidí, kteří kvůli nesnázím v tomto směru přešli k PocketPC :-(.

    Následovala prezentace společnosti Navteq zabývající se produkcí navigačních GPS map. Jelikož tato značka není v našich končinách zatím příliš známá, byli přítomní Wolfgangem Muhlbauerem (zástupce pro Východní Evropu) poučeni o významu této firmy. Fakta hovoří jasnou řečí - o této společnosti ještě jistě uslyšíme:



    Od roku 1985, kdy byla společnost Navteq v americké m Chicagu založena, narostl počet jejích zaměstnanců na 1500 a má dnes pobočky prakticky ve všech vyspělých zemích světa (v Praze má jen kancelář... :-/). Co se týče Evropy, jimi vytvořená navigační síť silnic čítá více než 6.2 mil. km, což je 85% všech silnic v Evropě a více než 60% pokrytí veškeré evropské populace. Jejich mapy také prozatím disponují 1 mil. POI (tzv. body zájmu jako jsou restaurace, benzínové pumpy, obchody, dopravní uzly atp.)
    Trend zvyšujícího se zájmu o GPS řešení je evidentní a proto se i palmOne snaží v tomto směru nezaspat. Z tabulek, které jsme měli možnost shlédnout vyplývá, že jen od roku 2002 vzrostl počet komerčních GPS jednotek z 0.1 mil. na současných 3.1 mil. a růstový trend se zdaleka nezastavil. Z uvedeného čísla 3.1 mil. kusů bylo 2.25 mil. kusů instalováno v autech a právě na této skutečnosti staví Navteq svou argumentaci. Tvrdí totiž, že jejich řešení ve spojení s palmOne PDA je až o 50% levnější než klasické proprietální automobilové systémy, přičemž jejich řešení má navíc výhodu univerzality.
    Pro nás zásadní otázka je úroveň pokrytí Východní Evropy. Ta je zatím v jakési blíže nespecifikované obecnější podobě již dostupná, přičemž poměrně solidně detailní je již mapa České republiky (na prezentaci byl patrný 3D průjezd Prahou a vypadalo to velmi pěkně). Každopádně na detailnějším provedení se intenzivně pracuje, přičemž vylepšené provedení bude dostupné na konci tohoto roku a pro stávající klienty bude zaručen upgrade zdarma.


    Dalším přednášejícím byl Christian Schwartz z holadské společnosti MobileWare představující řešení Perfect Passenger.



    Těm palmOne svěřil komplexní řešení GPS problematiky právě na bázi výše zmíněného Navtequ. Tato společnost se specializuje na platformu Palm OS a první produkt by měl být k dispozici ve velmi brzké době. Jak jsme již nedávno naznačili, bude na výběr mezi dvěmi řešeními a to Bluetooth model GPS jednotky pro bezdrátové řešení nebo kabelové propojení. Nabízeny budou 3 typy podle palmOne modelů a to zvlášť pro TT3, Zire 72 a TT5/Treo 650 v provedení Bluetooth a nebo 3 typy pro TT3, Zire 72/Zire 31/Tungsten E, TT5/Treo 650 v provedení kabelovém. Cena nejdražšího modelu na prodejnách je odhadována na 9 000,- Kč bez DPH, což je o 1000,- Kč více, než jsme původně odhadovali, ale je možné, že ve finále bude cena přeci jen o něco nižší. V naší anketě se většina z vás vyjádřila, že při ceně 8 000,- Kč by o produkt měla zájem, tak doufejme, že i za trochu vyšší cenu bude produkt úspěšný. Buď jak buď, nový GPS produkt by mohl značně rozčeřit stojaté vody lokalizovaných navigačních systémů. Podle toho, co jsem měl možnost vidět, se bude jednat o velmi kvalitní řešení, připomínající TomTom, Garmin nebo jiná vyspělá řešení. Přestože jsme již mnohé detaily tohoto GPS produktu nastínili v článku Chystá se palmOne GPS balíček pro ČR?, pojďme si znovu projít specifika tohoto nadějného produktu:
    - první plug&play řešení pro Palm OS
    - Perfect Passenger balíček vždy obsahuje nainstalovanou paměťovou kartu (sympatické řešení, že?)
    - kabel s CL nabíječkou
    - GPS přijímač
    - držák PDA
    - snadné plánování cesty
    - ovládání přizpůsobené ztížením podmínkám při cestování
    - automatické zvětšování/zmenšování v závislosti na rychlosti jízdy
    - jméno ulice
    - navigace "od dveří ke dveřím"
    - body zájmu včetně možnosti vlastních
    - automatické přepočítání trasy v případě nedodržení plánu
    - využití systémového adresáře pro práci s vyhledáváním adres
    - měření vzdálenosti a dalších veličin
    - 2D/3D pohled
    - hlasová navigace v češtině
    - mnohé další funkce

    Pod výše zmíněnou anketou padl od jednoho z čtenářů dotaz, jestli bude možné také zakoupení samostatného softwaru. Vzhledem k faktu, že byla představena možnost dokupování jiných map než je ČR/SR, lze předpokládat, že bude možný i samostatný nákup softwaru.



    Je jistě dobře, že ačkoliv byla tiskovka primárně zaměřena na uvedení Trea 650 na český trh, nakonec byla značná část prezentace zaměřena na nový GPS produkt. Treo 650 je všem již víceméně známým produktem a nové navigační řešení dodávané přímo palmOne bylo příjemnou novinkou, která může být silnou konkurenční výhodou oproti ostatním platformám. Osobně se na tento produkt velmi těším a rád na něj "přesedlám" z dosavadních českých řešení, za která jsem byl až dosud velmi vděčný, ale jejich úroveň je prostě někde jinde...

    Simona Hosek má na starosti Východní Evropu a dle všeho je příznivcem našeho malého českého trhu...




    Na závěr tiskové konference byla oficiálně představena služba PalmHelp a tedy i náš portál. Rozepisovat jednotlivé body této prezentace by asi bylo zbytečné, sami máte možnost si náš portál detailně projít a zjistit, co vše nabízí. Dodejme snad jen tolik, že na jeho vývoji se stále pracuje a chystají se další služby pro uživatele palmOne přístrojů.


    Zátiší s palmOne Treo 650... ;-)



    Závěrem jsme se mj. dozvěděli, že Treo 650 by se asi za týden mělo začít prodávat také u našeho největšího operátora Eurotel. Doufejme, že nasadí příznivější dotační politiku, než tomu bylo dosud u Trea 600.






  •  
       Související odkazy
    · Více o tématu Informace a oznámení
    · Další články od autora Badel


    Nejčtenější článek na téma Informace a oznámení:
    Vyhlášení vítěze bezdrátové klávesnice


       Hodnocení článku
    Průměrné hodnocení: 4.5
    Účastníků: 4

    Výborný

    Zvolte počet hvězdiček:

    Výborný
    Velmi dobré
    Dobré
    Povedený
    Špatné


       Možnosti

     Vytisknout článek Vytisknout článek


    Související témata

    Informace a oznámení

    "Tisková konference palmOne v Praze" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
    Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

    Reklama / Ceník
    Vstup pro inzerenty




     


    Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



    PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412