Rozhovor s provozovatelem serveru Palmknihy.cz - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Rozhovor s provozovatelem serveru Palmknihy.cz

Autor: Badel - 15.03.2005, 2133 čtenářů


Interview a osobnost Jak jsme slíbili v článku Nová funkce na PalmHelp: Palmknihy.cz ze dne 9. 2. 2005, přinášíme vám rozhovor s Jiřím Vlčkem, nestorem elektronických knih pro PDA v ČR.





Server Palmknihy.cz snad ani netřeba představovat. Jedná se o nejpopulárnější server elektronické literatury pro kapesní počítače a mobilní telefony u nás, který je zajímavý především tím, že knihy je odsud možné stahovat zcela bezplatně. Přitom nabídka titulů je obrovská (k dnešku bezmála 2,5 tisíce knih), přičemž se často jedná o knihy velmi kvalitní.

PalmHelp: Komu je váš server určen a z jakých důvodů vznikl?

JV: Server není zaměřen na žádnou skupinu uživatelů. Snad jen na ty, kteří umějí a také chtějí číst. Původně jsme se zaměřovali výhradně na majitele palmů, postupně jsme zjistili, že existují i jiné platformy a že dokonce existují čtenáři, kteří čtou elektronické knihy na monitorech a mobilech. Palmknihy vznikly v podstatě jako důsledek dřívější špatné bytové situace - bydleli jsme v garsonce, měl jsem problémy se zády a nemohl usnout. A v jediné místnosti jsem nenašel místečko, kde bych čtením nerušil manželku. Zjistil jsem, že ve světě existují servery, které publikují knihy pro kapesní počítače a rozhodl se udělat totéž v češtině - manželce podsvícený displej tehdejšího Palmu III nevadil. Velice neumělý design (z dnešního i tehdejšího pohledu, naštěstí se nezachoval) zahlédl Martin Bodlák a nabídl mi spolupráci. Díky němu se Palmknihy dostaly tam, kde dnes jsou.

PalmHelp: Pracovat jen z nadšení není vůbec jednoduché. V zahraničí je pro bezplatné publikování elektronických knih někdy využíváno sponzoringu jednotlivých knih. Neuvažovali jste o podobném modelu?

JV: Ne, neuvažovali. Nebo to zkusím jinak: nenapadlo nás to. Pobavíme se o tom, díky za inspiraci. Nevíte o někom, kdo by chtěl sponzorovat knížky? :-)

PalmHelp: Snažíte se o nějakou žánrovou profilaci nebo se orientujete jen podle poptávky (popř. podle jiných kritérií)?

JV: Na Palmknihách praktikujeme tu více, tu méně osvícenou diktaturu. Zveřejňujeme tedy to, co se nám líbí, maximálně v horším případě sneseme. A my máme rádi sci-fi a fantasy a podle výsledků stahování jsme na tom stejně jako naši čtenáři. Hodně věcí máme i v oblasti populárně naučných textů, naopak jsme skoro zrušili sekci poezie, protože bohužel moc čtenářů nezajímala.

PalmHelp: Čtete Vy sám knihy na PDA?

JV: Toto je otázka na tělo :-) Ano, čtu elektronické knihy na PDA. Ne všechny kovářovy kobyly chodí bosy...

PalmHelp: Pocit ze čtení klasické knihy (nemluvě o pohodlí) PDA nemůže nabídnout. Proč tedy vlastně elektronické knihy? Domníváte se, že elektronické čtení má před sebou velkou budoucnost nebo se jedná jen o doménu technofetišistů?

JV: Na tuto otázku odpovím otázkou: proč kladete návodné otázky? :-) Podle mého názoru (a jak se ukazuje nejenom mého) jsou elektronické knihy mnohem příjemnější. Pokusím se shrnout proč:
- Nepráší se na ně.
- Čtou se mnohem lépe než papírové (máte vždy optimální světelné podmínky, sami si zvolíte velikost písma a zejména šířka řádku je poloviční, než u klasických knih a oči se mnohem méně unavují).
- Elektronické knihy si můžete číst kdekoliv (dobře, bez zvláštního příslušenství ne ve vaně) a nosíte si s sebou prakticky libovolný počet knih. Čtete vždy jen to, na co máte chuť.
- Umíte fulltextově vyhledávat v papírových knihách? Umíte opatřit papírovou knihu poznámkami a záložkami tak, abyste nebyl označen za barbara?
- Máte při čtení papírové knihy vždy po ruce překladový slovník?
- Jste si jistý, že vámi hledanou knihu vždy seženete v papírové podobě? Nebo na pultech najdete jen novinky? A jak může být veliký pult s elektronickými knihami?
Takže to shrnu: elektronické knihy mají budoucnost. Na druhou stranu nenahradí knihy papírové, stejně tak, jako televize nenahradí kino a jako kino nenahradilo divadlo. Ještě bych rád upřesnil, že elektronické čtení se týká spíše "spotřební literatury", krásná literatura pravděpodobně zůstane nedotčena. Jinak knihy elektronicky si už čtou i lidé, o kterých bych si termín technofetišista neodvážil použít. Odpověděl jsem dostatečně, nebo se mám ještě trošku rozvášnit? :-)

Poznámka redakce: Na tomto místě nutno podotknout, že k mírnému rozvášnění ještě došlo, když jsme o tomto tématu pokračovali na ICQ... :-)

PalmHelp: Jaké PDA vy sám používáte a proč?

JV: V současnosti používám Palm Tungsten|C. Líbí se mi velice solidní paměťová kapacita a rychlost procesoru. A postupem času jsem si oblíbil klávesničku, bez které si dnes již nedokážu PDA představit. WiFi konektivitu tohoto modelu jsem naproti tomu nevyužil ani jednou.

PalmHelp: Máte přehled jaký je poměr Palm OS versus Windows Mobile mezi uživateli serveru PalmKnihy.cz?

JV: Bohužel nemáme. Ona ta otázka je složitější: kolik procent mají uživatelé palmů, Pocket PC, Symbianu, stolních počítačů a mobilních telefonů? Na tom všem je možné si knížky číst.

PalmHelp: Jaké jsou Vaše nejoblíbenější PDA aplikace?

JV: Tak bez pořadí:
- Today: freeware aplikace
- Slownik: Česko-Anglický slovník
- Strip: aplikace na ukládáni hesel
- Plucker: aplikace na off-line prohlížení webů
- MobiPocket: čtečka elektronických knih
- Fonts4OS5: podpora jiných fontů
- Switch5: rychlé přepínání aplikací
- MegaLauncher: launcher
- FileZ: správce souborů
- StrategicCommander, Reversi, Minefield: hry

Závěrem bych Vám rád poděkoval za to, že jste se začali věnovat profesionální podpoře Palm OS platformy a doufám, že vám toto úsilí vydrží ku prospěchu vás i uživatelů.

PalmHelp: Děkujeme za přání. I my přejeme Vašemu skvělému serveru co nejvíce příznivců a doufáme, že v budoucnu ještě budeme mít další příležitostu seznámit čtenáře s Vašimi aktivitami.


Palmknihy.cz můžete navštívit zde a poslední novinky z tohoto serveru můžete aktuálně sledovat přímo na titulní stránce portálu PalmHelp.cz (v pravém sloupci dole).





 
   Související odkazy
· Více o tématu Interview a osobnost
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Interview a osobnost:
RESCO: dáme Palmu ještě jednu šanci!


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Elektronické knihyInterview a osobnost

"Rozhovor s provozovatelem serveru Palmknihy.cz" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412