Zlatý věk navigací s GPS modulem od Nokie - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Zlatý věk navigací s GPS modulem od Nokie

Autor: Badel - 18.07.2006, 3936 čtenářů


Hardware a příslušenství V poslední době jsem měl příležitost seznamovat se s nejrůznějšími aplikacemi pro navigaci nejen na palmech. V této souvislosti jsem testoval také nejrůznější GPS přijímače. Ten nejfajnovější jsem se rozhodl orecenzovat a přiblížit jej tak širší uživatelské základně.





Nokia je ve světě mobilit opravdový pojem, s produkty v oblasti GPS si ji však zatím spojuje jen málokdo. Jsou zde již dlouho jiné etablované firmy a Nokia (alespoň u mě) v tomto ohledu nevyvolává nejlepší asociace. První co mě napadlo při pohledu na GPS receiver této značky, bylo cosi o finské přelepce na čínském výrobku a předraženém výsledném produktu. Domníval jsem se, že Nokia zas zkouší něco, co moc neumí a co se nejspíš příliš nechytí. Mýlil jsem se v obou ohledech! Nokia LD-3W GPS receiver momentálně patří k největším hitům na PalmShopu a o její mimořádné kvalitě se vás budu snažit přesvědčit na následujcích řádcích. Nejšeredněji jsem se ovšem mýlil v cenové politice Nokie. Tento produkt není "cenově dostupný", jak jsou dnes s oblibou označovány předražené značkové výrobky, tento produkt je skutečně pozoruhodně levný. ...ale o tom až v závěru článku.



Tak čím bychom začali? Tak třeba první dojem. Produkt je nabízen v typické nokiácké krabici, v jaké jsme již dlouhé roky zvyklí kupovat mobilní telefony tohoto finského výrobce. Podstatnější je obsah. Recenzovaný produkt je nabízen ve více variantách, z nichž některé nabízejí bohatší výbavu jako je paměťová karta s předinstalovaných softwarovým řešením, cestovní nabíječka, ochranné pouzdro a nebo závěsné řemínky. Jelikož se ale v případě Nokie pochopitelně jedná o řešení "symbianovské", zůstaneme u té nejjednodušší varianty neobsahující skoro nic, která je vhodnější pro palmy. Poloprázdnost krabice mě zprvu trochu zaskočila. Vedle samotného přijímače v krabici najdete již jen kabel cigaretového napaječe, malinkou samolepku pro upevnění jednotky a vícejazyčnou parodii na manuál. Z uvedeného je patrná snaha o maximální úspornost balení. Žádná externí anténa, žádný držák, žádné napájení z 220V a vlastně ani žádný manuál. V praxi ale nic z uvedeného vlastně nepotřebujete, takže jde jen o to, překonat zažité zvyklosti. Pojďme to vzít popořadě:
- Externí anténa: Ta je u kvalitního přijímače spíš na obtíž. Takto radikální názor se mnou patrně sdílí i Nokia, protože modul ani nevybavila konektorem pro dovybavení tímto příslušenstvím.
- Držák: Používat držák na něco, co má velikost hotelového toaletního mýdla, je hloupost. Přiložená samolepka plně dostačuje, v případě vhodně tvarované palubky se obejdete i bez ní.
- Nabíječka z 220V: Osobně GPS beztak vždy nabíjím jen v autě, pokud bych ji měl přenášet domů, byla by pro mě spíš přítěží než přínosem.
- Manuál: Příručka ve stylu, "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" nemá obvykle jiný význam, než ukojit požadavky legislativy. Nakonec co by se měl člověk učit na používání GPS jednotky? Pokud si ale počíst přeci jen chcete, je vám k dispozici elektronický manuál stáhnutelný mj. i z PalmShopu.

Osobně jsem tedy přesvědčen, že základní balení je pojato pragmaticky, účelně a ve prospěch spotřebitele, což v tomto případě znamená především nižší cenu.



Pojďme ale k samotnému přijímači. První co každého potěší, je design, zpracování a především rozměry. Design je klasický a když strohý, tak právě proto moderní a vkusnější než asijská blikátka. Tři diodky o třech různých barvách vám nicméně vynahradí dojem případné upjatosti. Zpracování je kvalitní, což jsem již stačil prověřit neúmyslným hodem ze schodů z výšky asi pěti metrů :-) Jsou použity tuhé plasty, u nichž je předpoklad, že výrobek bude působit dlouho jako nový - tzn. bez škrábanců nebo sedřené barvy. Rozměry 78,4 x 45,4 x 16,5 mm jsou opravdu skvělé. Kvalitativně srovnatelný 20kanálový receiver od TomTom je mnohem rozměrnější a mj. také podstatně dražší. Je-li řeč o srovnatelnosti obou produktů, jedná se o velmi významnou informaci. TomTom receiver totiž až dosud platil za absolutní špičku mezi GPS receivery. Nokia si s ním přitom nezadá v žádném z důležitých parametrů. Ponecháme-li stranou, že 20 kanálů je v našich končinách tak trochu dalším marketingovým zaklínadlem, nejdůležitějším parametrem je typ použitého chipsetu. To nejlepší, co dnes můžete žádat, je SiRF Star III, který se vyznačuje nejlepší citlivostí. Oba zmiňované výrobky se právě tímto mohou pochlubit. Ve skutečnosti ale Nokia disponuje lepšími parametry než slavný TomTom. Nabízí již podporu Bluetooth 2.0 a protokol NMEA 0183 je implementován již ve vyšší verzi 3.01 s vlastním rozšířením. Když už jsem se zmínil o odolnosti, Nokia deklaruje, že vydrží pracovat v teplotním rozsahu od -10 °C do 40 °C a splňuje normu IPX 4, což je základní odolonost proti vodě (vydrží přenos v mírném dešti). Také další důležitý parametr - a to výdrž akumulátorů - je asi o třetinu lepší než u mnohem většího (!) TomTom: minimální doba provozu 15 hodin, v pohotovostním režimu až 7 dní. Není nad to vědět, že i během dlouhé cesty nebudete muset palm vyndat z cigaretové nabíječky, protože modul si dobijete až v cíli.

Tolik k technickým parametrům, nyní praktické zkušenosti. Hned v úvodu předešlu, že LD-3W GPS používám již několik týdnů a jsem s ním spokojen jako dosud se žádným receiverem. Abych ale stále jen nechválil, opěvovaný výrobek má také jednu mušku, která vám bude každodenně znepříjemňovat život. Již byla řeč o použití tuhých plastů, což je jasné pozitivum, nepříjemné je ale poněkud tuhé zapínání přístroje. Tlačítko ON/OFF je z boku zapuštěné do těla přístroje a jeho stisk by mohl být volnější. Ještě lepší by byl posuvný mechanismus tlačítka. Mnohem horší je to ovšem u pojistky pro přístup k akumulátoru. Zprvu jsem se domníval, že mám nějaký vadný kus. Nechtělo se mi věřit, že je nutno použít natolik hrubé síly k otevření krytu. Tím jsme ovšem stinné stránky produktu odpozorované z každodenní praxe vyčerpali. Někomu možná bude scházet více ovládacích prvků, ale umírněnost v tomto ohledu považuji za jeden z rozumných trendů poslední doby. Vedle zapínacího tlačítka a zmíněné pojistky na krytu baterie na přístroji najdete ještě krytku na 2mm napájecím konektoru. Ten je komaptibilní se všemi moderními telefony od Nokie, takže pokud přeci jen preferujete nabíjení z 220V zásuvky, nebudete mít problém pořídit levnou nabíječku. Navíc lze do stokoruny pořídit i redukci ze starších nabíječek na nové. Opomenout bychom neměli ani barevné diodky. Ty jsou tři: klasická zelená standby, modrá pro indikaci Bluetooth spojení a bílá při navázání datového spojení (s palmem). Jejich viditelnost je dostatečná a v noci naštěstí neoslňující.
Co se týče spolupráce se softwarými řešeními, Nokia se vychloubá jejich širokým výčtem (např. Wayfinder Navigator, ROUTE 66 Mobile, ADnota Album, Genimap WeatherGuide), pro nás nejpodstatnější tituly však chybí - TomTom a SmartMaps. Obojí jsme testovali a můžeme ujistit, že Nokia LD-3W GPS si s nimi hravě poradí. Palm nemá problém se s přijímačem spárovat jak přímo z jednotlivých aplikací, tak ani v systému, což u některých jiných modulů bývá potíž. Nebudete přitom potřebovat instalovat žádné ovladače ani jiné utility. Tak trochu prudířským kamenem byla aplikace SmartMaps, která má s návázáním spojení s některými moduly občas problémy. Je pravda, že první spojení se nepodařilo zcela hladce a bylo nutno provést restart modulu, od té doby již vše ale běželo bez potíží. Také rychlost navázání signálu je zpravidla velmi rychlá a předčí mé dosavadní zkušenosti s jinými moduly.

Trh je dnes doslova přesycen nabídkou GPS receiverů nejrůznějších značek a zákazník se tak ve výběru může cítit poněkud ztracen. Pokud bude přihlížet k ceně, patrně jej ani nenapadne, že přístroj, který by splňoval náročnější požadavky z hlediska paramaterů, je možné hledat nikoliv u poloznačkových čínských výrobců, ale u takové firmy jako je Nokia. A skutečně! Seženete-li kvalitní GPS receiver asijské produkce v ceně kolem 3 000,- Kč s daní, můžete si gratulovat. Nokia LD-3W GPS přitom svou cenou takřka atakuje hranici dvou tisíc. Je pravda, že doporučená koncová cena je 2 790,- Kč, v PalmShopu se v červenci ale prodává jen za 2 199,- Kč s DPH! Ještě minulý měsíc byl přitom za stejnou cenu k mání v mnoha ohledech podstatně horší model Nokia LD-1W. Není přitom bez zajímavosti, že před samotným uvedením tohoto modelu na trh se spekulovalo o ceně kolem 5 000,- Kč! Je ale samozřejmé, že cena přibližující se ke dvěma tisícům je akční a patrně již příští měsíc se vrátí na obvyklejší úroveň lehce na 2 500,- Kč. I tak bude ale Nokia LD-3W dle mého soudu dlouhodobě nejzajímavějším GPS modulem na trhu!






 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Zlatý věk navigací s GPS modulem od Nokie" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Zlatý věk navigací s GPS modulem od Nokie (Hodnocení: 1)
Od: goha (email je skrytý) - 19.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
No nevím...nevím..., ale provozní teplota do 40 st.? Zkuste si položit v létě modul do auta pod okno....kolik myslíte, že tam je? g.
Re: Zlatý věk navigací s GPS modulem od Nokie (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 19.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
V praxi funguje i za nejvyšších možných teplot - viz letošní léto :-). Nevím, ale jestli za jízdy, kdy je GPS skutečně používána a v autě se větrá, setrváváte ve vyšších teplotách než 40 stupňů...

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412