Motorola A780 aneb jak by mohl vypadat linuxový Palm OS (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Motorola A780 aneb jak by mohl vypadat linuxový Palm OS (1. část)

Autor: nexus6 - 25.01.2006, 2813 čtenářů


Hardware a příslušenství Do rukou se nám dostal další v našich končinách nepříliš obvyklý přístroj. Je jím Smartphone Motorola A780. Většina z vás tuší, že tento přístroj nemá s Palmem a Palm OS nic společného. To je z faktického hlediska pravda. Jenže když se podíváme na použitý operační systém, zjistíme, že Motorola běží na Linuxovém jádře. Na tom bude postaven i budoucí operační systém od PalmSource. Určité okolnosti navíc napovídají tomu, že Motorola má k tomuto systému možná blíže, než by se zdálo. V dnešní části si telefon osaháme zvenku.





Na začátku recenze si dovolím dát dohromady některá fakta o propojení několika firem a následně se dopustit několika spekulací. Tím chci objasnit, proč tu vlastně o Motorole A780 píši. Inu tedy. Faktem je, že společnost PalmSource je vlastněna japonskou firmou Access. Ta je známa především díky svému multiplatformnímu webovému prohlížeči NetFront. Access ale dodává například také linuxovou platformu pro mobilní telefony japonských operátorů. Možná právě tyto aktivity chce převést na PalmSource a rozšířit je. Dále také víme, že PalmSource spolupracuje s firmou MontaVista. S tou uzavřel pakt ještě před tím, než jej koupil Access, ale na spolupráci se nic nemění. Obě tyto společnosti jsou členem asociace Linux Phone Standarts (LiPS), kterážto se chce zasadit o rozšíření a standardizaci linuxových platforem a vytvořit tak konkurenci Symbianu a Windows Mobile. Teď se ale dostáváme k hlavnímu bodu. MontaVista vlastní linuxovou platformu MobiLinux, kterou využívá mimo jiné i testovaná Motorola A780. Všechny tyto tři společnosti jsou pak členy The Open Source Developement Lab (OSDL), v níž je PalmSource zakladatelem Mobile Linux Initiative (MLI), kterážto má za cíl de facto to samé, co LiPS. Zatímco ale LiPS stála tak trochu stranou od open source komunity, MLI je již její nedílnou součástí, což jí rozhodně může pomoci v daleko větším rozšíření. Když si tedy uvědomíme, že MontaVista má fungující systém a stala se jedním ze zakládajících členů jakéhosi sdružení, které chce určovat směr vývoje mobilní linuxové platformy, není těžké se dovtípit, kam tím míří. Je dost silně pravděpodobné, že MontaVista bude chtít prvky své platformy prosadit jako standard. Pokud si v zápětí vzpomeneme, že PalmSource a MontaVista společně pracují na vývoji mobilní linuxové platformy příští generace, můžeme se oprávněně domnívat, že tato připravovaná platforma bude mít prvky vycházející ze současné podoby MobiLinuxu a Palm OS. Otázkou je, jak dalece si jí jednotliví účastníci budou přizpůsobovat nebo jestli například linuxový Palm OS bude jakýmsi standardizovaným systémem celé této platformy.

V dnešním článku se tedy především zaměříme na porovnání Palm OS a MobiLinux platformy a na to, co by si jedna od druhé měly vzít, aby vznikl úspěšný a moderní operační systém. Nejprve si ale Motorolu A780 přeci jenom trochu prohlédneme po hardwarové stránce.

Netradiční a výborně vybavený smartphone

Motorola A780 je jen o maličko větší, než nedávno recenzovaný Xplore M68. Se svými rozměry (107 x 54 x 24 mm) a hmotností (130 gramů) se řadí mezi malé a lehké smartphony. Design telefonu je oblý a velmi elegantní. Zarazí snad jen neobvyklé umístění ovládacího joysticku a tlačítka home na spodním okraji. Tento detail prozrazuje neobvyklou konstrukci - část s klávesnicí a průhledovým sklíčkem se dá odklopit, čímž dojde k odkrytí relativně velkého dotykového displeje. Je to velmi originální konstrukce, osobně se mi velice líbí.


Motorola A780 v porovnání s kerditní kartou



Motorola A780 v porovnání s Xpolorem M68



Motorola ještě jednou s Xplorem, tentokrát otevřená


Velmi stručně se zmíním o hardwarové výbavě. Motorola A780 je quad band GSM smartphone poháněný procesorem StrongARM 312MHz, disponuje Bluetooth, megapixelovým fotoaparátem, mini-jack konektorem, slotem pro paměťové karty TransFlash, dotykovým displejem a dokonce i GPS modulem. Je to tedy zcela plně vybavený telefon, o mnoho lepší výbavu dnes nenajdeme. Rozpaky ale budí například slot pro paměťové karty. Tento formát někdo asi vymyslel za trest. Karta je neskutečně malá a snadno jí ztratíte. Karty TransFlash se u nás dají jen velmi obtížně sehnat a kapacity jsou dosti tristní (zatím max. 256MB - tuto kartu tedy tentokrát naštěstí dostanete s telefonem). Naopak velkou pochvalu zaslouží Motorola za systémový konektor. Tím je totiž klasický mini-USB konektor. Pasuje do něj jak nabíječka, tak datový kabel. Vyslyšena tak, alespoň v tomto případě, byla moje přání z recenze na Xplore M68. Telefon rovněž podporuje plnohodnotné USB mass storage; jak paměťová karta, tak vnitřní pamět telefonu se přihlásí jako samostatný disk. Nechápu, proč tohle nemůže umět každý přístroj s větší vnitřní pamětí a paměťovými kartami.

Jestliže jsem u Xplore chválil obstojný obsah balení telefonu, u Motoroly musím zákonitě nejen tleskat, ale hlasitě aplaudovat. V balení totiž najdete kromě telefonu a baterie také USB kabel, nabíječku, prodlužovací mini-USB kabel, CL adaptér a držák telefonu do auta, sluchátka, redukci TransFlash karty do SD slotu, náhradní stylus, veškerou dokumentaci, CD se softwarem a 3 CD s navigačním softwarem CoPilot. Inu, vskutku výtečná výbava.

Chválit ale Motorolu dost možná přestanete, jakmile ji vezmete do ruky. Použité plasty totiž působí na dotek docela lacině a hlavně klouzají v ruce. Na černých plochách kolem průhledového sklíčka a čočky fotoaparátu silně ulpívají otisky prstů. Konstrukce telefonu je relativně pevná, až na jednu výjimku. Ta je ale poněkud zásadní - odklápěcí kryt s klávesnicí na svém místě nesedí úplně ideálně a má směrem do stran asi milimetrovou vůli. Při tomto pohybu kryt trochu vrže. Dá se předpokládat, že se tento stav časem zhorší. O to více zaráží, že v otevřené pozici kloub žádnou vůli nemá. Vůle je poněkud nepříjemná při psaní SMS zpráv, kdy klávesnice pod vašimi prsty tak trochu plave. Přitom klávesnice samotná je poměrně kvalitní, kvalit té u Xploru ale nedosahuje. Trochu nepříjemné je silné cvaknutí, které klávesy při stisku vydávají. K ovládání telefonu v zavřeném stavu ještě kromě obligátních kláves (červený a zelený telefonek, korekční klávesa) slouží joystick, tlačítko home a kolečko podobné Jog-Dialu známého z produktů Sony a SonyEricssonu. To je umístěno na levém boku telefonu. Telefon se tak v zavřeném stavu velmi dobře ovládá. Dostupné jsou sice jenom některé funkce (v podstatě jen zprávy, adresář, seznam hovorů, přehrávač RealPlayer a změna vyzváněcího profilu), ale to bohatě stačí. Opět byly vyslyšeny moje prosby o jednoduché telefonní menu z recenze na Xplore.

Pokud odklopíte přední kryt s klávesnicí, odkryje se vám pohled na rozměrný dotykový displej s rozlišením 320x240 bodů. Displej má rozměry cca 38 x 50 mm a zobrazení je tak velmi jemné. V otevřeném stavu existuje několik způsobů ovládání, o kterých se zmíním později. Prozradím ale, že rozhodně nejpohodlnější je vytáhnout stylus skrývající se klasicky v pravém horním rohu a ovládat Motorolu pomocí něj. Stylus je teleskopický, ale na rozdíl od Xploru ne tak malý. A vysouvá se jen jednou. I tak si troufám tvrdit, že tato konstrukce není nejšťastnější. Stylus je v těle telefonu velmi pevně usazen a dost těžko se doluje ven.

Z funkční výbavy asi nejvíce zaujme vestavěný GPS přijímač. Telefon rovněž disponuje EDGE. Jak jsem již říkal, radost může mít uživatel z relativně kvalitního fotoaparátu a obstojného MP3 přehrávače. Jediným jeho úskalím je nepříliš vysoká hlasitost přehrávání. To samé se dá říci i o hlasitosti hovoru a vyzvánění. Pro dnešek by to stačilo, příště se již podíváme na operační systém.




Pokračování článku:
Motorola A780 aneb jak by mohl vypadat linuxový Palm OS (2. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.55
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Motorola A780 aneb jak by mohl vypadat linuxový Palm OS (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Motorola A780 aneb jak by mohl vypadat linuxový Palm OS (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: nox - 25.01.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Vynalezce karet TransFlash bych nechal v USA zazalovat za riziko vdechnuti. A ja osobne navic jako kradez, nebot si clovek musi koupit dalsi kartu a starou muze maximalne vyhodit.

Preji prijemny den, hepciiik .-)
Re: Motorola A780 aneb jak by mohl vypadat linuxový Palm OS (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 25.01.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Ano, karty TransFlash jsou naprosto k vzteku, ale bohužel se s nimi asi budeme setkávat čím dál častěji. Miniaturizace za hranice možností je dneska stále "in" a navíc se tento formát prosadil jako standart v rámci SD card association (nebo jak se to jmenuje) a začíná jej používat snad každý výrobce mobilních telefonů a smartphonů. Chytla se i Nokia, takže TransFlash se jen tak nezbavíme. Mě osobně už vadí i karty RS-MMC a MiniSD, ale pro jejich existenci se ještě najde alespoň malé opodstatnění (klasická SD karta je pro mobil opravdu moc velká).

Češtinu prosím (Hodnocení: 1)
Od: gorgon - 25.01.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Fajn článek o zajímavém přístroji. Mám jenom jednu češtinářskou opravu. Věta "Použité plasty totiž působí na dotek docela lacině a hlavně klouží v ruce." Plasty neklouží, buďto klouzají nebo hovorověji kloužou.
Re: Češtinu prosím (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 25.01.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Inu, tady se musím já bránit - ona věta mi také vůbec nezní, ale je pravděpodobně výsledkem úpravy šéfredaktora - verze článku, kterou mám já u sebe na disku obsahuje výraz kloužou :-)
Tím tu ale nechci Badela nijak kárat - musí prohlédnout a zkontrolovat všechny články před jejich vydáním a udělat nutné úpravy. A pravdou je, že moje psaní má daleko k dokonalosti a občas potřebuje trochu poopravit. Tady se tentokrát asi spletl on, ale to se stane.
Obyčejně se také vzájemně s ostatními redaktory upozorňujeme na chyby v již vydaných článcích a snažíme se je co nejrychleji napravovat. Upřímně řečeno, články na tomto serveru mi přijdou jazykově "v pohodě" v porovnání s tvorbou jiných, mnohdy "renomovaných", serverů (nemusíme teď nutně zůstávat v oblasti PDA). A vzhledem k tomu, že většina z nás jsme tu začátečníci, přijde mi to docela podivné.
Re: Češtinu prosím (Hodnocení: 1)
Od: Badel - 26.01.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Omlouvám se a děkuji za upozornění. Žel to není jediná hrubka na našem portálu. Korektura tolika článků aj. textů je opravdu dost záhul :-/
Re: Češtinu prosím (Hodnocení: 1)
Od: gorgon - 24.05.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Neberte to jako kritiku, spíše jako bugreport směřovaný k odstranění chyby. Boj s češtinou někdy bývá nelítostný :-). Vím to z vlastní zkušenosti, psal jsem pro root.cz a teď pravidelně přispívám do Linuxexpressu.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412