Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (3. část)

Autor: nexus6 - 20.12.2005, 1772 čtenářů


Hardware a příslušenství Dnes se konečně dostaneme k samotné práci s telefonem. Probereme si jednotlivé funkce a zacházení s nimi. Pojďme se tedy hned podívat, jak se s Xplore M68 telefonuje.





Telefonování

Jak najdete číslo v adresáři, jste se mohli dočíst již v předchozí kapitole. Telefon má velmi dobrý příjem signálu, takže si zavoláte i na hůře pokrytých místech. Při samotném telefonování je zvuk kvalitní a možná až příliš hlasitý. Záleží to částečně hovor od hovoru, ale většinou postačí nejnižší úroveň hlasitosti. Velmi dobře se telefonuje s přibalenou handsfree sadou. U ní je třeba ocenit skvělou citlivost mikrofonu, který i schovaný pod svetrem bez problémů snímá vaši řeč. Hlasité handsfree bohužel chybí. Samotný adresář telefonu skýtá oproti běžným přístrojům neskutečné možnosti, znalce Palm OS platformy ovšem nepřekvapí. Jedinou zásadní odlišností je možnost přiřazení individuálního vyzvánění každé skupině kontaktů nebo i kontaktu samostatně. Ke kontaktu si také můžete přiřadit fotografii.

Telefonu nechybí vyzváněcí profily s širokými možnostmi nastavení. Bohužel chybí filtrování hovorů, to je stejně jako u Trea nutno řešit externí aplikací. Na příchozí hovor vás upozorní 40hlasé polyfonní melodie (ty dodávané výrobcem nejsou příliš kvalitní) nebo MP3 vyzvánění. Podání je docela dobré, jen pokud je vyzváněcí melodie bohatá na basovou složku, reproduktor je poněkud zahlcený. Příchozí hovor lze bohužel jen odmítnout, vyzvánějící mobil není možno nijak utlumit a hovor nechat vyzvonit. Přitom se však stiskem jakékoli klávesy vypnou vybrace. Vyzvánění ale vesele pokračuje dál. Xplore M68 sice disponuje hlasovým záznamníkem, ale z probíhajícího hovoru si nic nenahrajete, vestavěná aplikace zahlásí, že mikrofon je používán telefonní částí. Další nedotaženost. Při probíhajícím hovoru můžete tlačítkem [Home] opustit Phone aplikaci a volně procházet menu telefonu, spouštět aplikace a měnit všelijaká nastavení. Pokud tedy telefonujete s pomocí handsfree sady, zvládnete u toho klidně spoustu dalších věcí.


Profily


Práce se zprávami.

Pro práci se SMS zprávami slouží aplikace SMS. Jak jsem již podotýkal dříve, při psaní zpráv se neobejdeme bez dotyků displeje. V okně aplikace se zobrazují přijaté zprávy, pomocí klávesy [C] a joystiku se můžete přepínat mezi jednotlivými složkami. Složky bohužel nemůžete vytvářet a mazat, budou vám muset stačit přednastavené Inbox, Outbox, Draft, Send a Trash. Zjevně zde chybí alespoň nějaký archiv zpráv. Do složky Send se ukládají odeslané zprávy. Pro napsání nové zprávy nutně musíme stisknout talčítko [New] v levém dolním rohu aplikace. Následné vybírání příjemce také není zrovna nejpříjemnější činností. Pokud tu klepnete na tlačítko [Recipient], otevře se adresář. Ovšem jak hrůzné bude vaše zjištění až zjistíte, že v něm můžete vyhledávat pouze podle prvního písmene! Ono tomu tak ve skutečnosti ale není, jen musíte ťuknout perem do spodního řádku do položky Lookup: a jméno zadat perem na Graffiti plošce. Absolutně nechápu, proč jednou adresář funguje perfektně a jednou ne. Jediným možným vysvětlením je, že se nám autoři produktu snaží psaní SMS co nejvíce znepříjemnit. A to se jim daří i nadále. Po vybrání přijemce (nebo příjemců) zprávy musíte perem klepnout do oblasti pro psaní zprávy. Klepnutím na tlačítko [Contents:] můžete vytvářet a vybírat předdefinované zprávy a ty vkládat do již rozepsané SMS. To je velmi příjemné. V horním řádku displeje neustále vidíte aktuální počet napsaných znaků, v editoru si také můžete nastavit, při kolika napsaných SMS vás má editor upozornit, že jste se trochu moc rozepsali. To jsou velmi užitečné funkce a opět jen můžeme nevěřícně kroutit hlavou, jak je možné, že v jednom detailu je editor naprosto nepoužitelný a ve druhém absolutně skvělý.


Aplikace SMS



Nastavení zpráv


Dostáváme se ale k samotnému psaní zprávy. Tady si opět trochu zanadáváme. Jakýkoli prediktivní slovník chybí, takže musíme vyťukávat jednotlivé znaky. Můžete také pochopitelně využít Graffiti plošku nebo virtuální klávesnici. Ta je ale docela titěrná a pro psaní se tak moc nehodí. Pokud zadáváte nějaký znak, na displeji se objeví kompletní nabídka znaků dostupných na dané klávese a aktuální znak je v ní zvýrazněn. Velmi dobře a rychle se tak zadávají obzvláště speciální znaky - neminete je tak snadno, respektive vůbec. Klávesnice je výborná, takže psaní zpráv by nemělo být žádnou tragédií. Jenže tento dobrý pocit dokáže zkazit další nedotaženost - editor neumí automaticky přepínat mezi malými a velkými písmeny (po tečce velké a pak automaticky malé znaky). Toto přepínání musíte řešit sami pomocí klávesy křížek. To by ještě nebylo tak strašné, kdyby se do tohoto přepínání ještě nepletly numerické znaky. Pokud totiž chcete po tečce napsat velké písmeno, musíte klávesu křížek stisknout dvakrát, protože po prvním stisknutí máte nastaveno psaní čísel. Po napsání velkého písmene pak stačí jen jeden stisk a jste zpátky na malých znacích. Řečeno jedním slovem: otravné. Další trochu nedotaženou záležitostí je, že pokud se překlepnete, musíte chvíli počkat, než se onen špatný znak objeví ve zprávě a pak teprve stisknout korekční tlačítko pro jeho vymazání. Jinak telefon na stisk nezareaguje a znak nesmaže. Přitom při psaní zprávy není nutné čekat na prodlevu mezi písmeny. Psaní perem je poněkud snadnější, nemusíte se zabývat přepínáním mezi malými/velkými písmeny a číslicemi. Doporučoval bych ovšem nainstalovat Graffiti Anywhere, protože pro delší psaní je přeci jenom virtuální Graffiti ploška malá. Tím bych pomalu skončil s kapitolou o psaní SMS zpráv, jen bych ještě podotkl, že v nastavení editoru si pochopitelně můžete nastavit dobu platnosti zprávy, doručenky a další detaily.






Psaní zprávy


Záměrně jsem ukončil pouze otázku SMS zpráv. Telefon umí také MMS zprávy a tentokrát je editor o něco povedenější. Bez pera se opět neobejdete, ale u komponování multimediální zprávy to není zas taková tragédie. Do zprávy se vejdou jen fotografie v menším rozlišení. Další možností komunikace s okolím jsou e-maily. Vestavěný e-mailový klient Mobile Mail ovšem není nejlepší možností. Zásadní výtku mám hlavně ke schopnosti pracovat pouze se schránkami POP3. Rovněž SSL zabezpečení je e-mailovému klinetu neznámá věc. Tyto dva faktory tak aplikaci sráží na hranici použitelnosti a opět se tu projevuje ona několikrát omílaná nedodělanost některých detailů. Ta opět silně kontrastuje s jinak kvalitním provedením aplikace. Řešením tedy bude nějaká externí aplikace.

Další aplikací, kterou bude nejspíše nutno nahradit opět nějakým řešením třetích stran, je vestavěný jBrowser. Nevím proč, ale vůbec se mi nepodařilo jej přimět ke zobrazení byť jediné stránky. A to ani s použitím wapového profilu, ani datového profilu. Prohlížeč sice naváže datové spojení, ale dále již nevykazuje žádnou činnost, tedy kromě toho, že se tváří, že stránku nahrává. Řešení tohoto problému se ovšem nachází přímo na dodávaném CD se softwarem. Tímto řešením je dobře známý Web Browser ve verzi 2.0.3 se všemi svými přednostmi a nedostatky. Ten stačí jen nainstalovat.

Z komunikačních schopností ještě připomeňme, že M68 zvládá obsluhovat SIMtoolkitovou aplikaci na vaší SIM kartě. Co se spojení s okolním světem týče, můžete používat klasický infraport nebo Bluetooth. Infraport funguje naprosto spolehlivě. Bluetooth ovšem tak spolehlivý není a dovede občas zazlobit. Hlavně se tak ale stává při prvních pokusech o spojení, kdy je telefon trochu zmatený. Později se již žádné závažné problémy nevyskytují. Pravdou ovšem je, že jsem neměl možnost telefon otestovat s nějakým Bluetooth sluchátkem, abych ověřil stabilitu tohoto spojení. Přenos souborů mezi dvěma telefony nebo synchronizaci s počítačem však Xplore zvládá skvěle.

To by byly komunikační schopnosti telefonu. Nyní se můžeme vrhnout na další funkce. Popisovat tu ty klasické pro organizaci času by bylo nošením dříví do lesa. Jsou totiž naprosto stejné, jako u jakéhokoli Palm OS přístroje. S jedinou výjimkou. Tou je aplikace Clock. Nejenže ta čas odtikává pěkně i po sekundách, ale výrazného vylepšení se dostalo budíkům. Pokud totiž kliknete na alarm, máte možnost si nastavit šest různých budíků a těm libovolně přiřadit denní nebo týdenní opakování. To je naprosto geniální a opakovaný budík tak konečně dostává smysl i s vestavěnou aplikací. V praxi to totiž znamená, že si pro každý pracovní den můžete zvolit jinou dobu vstávání a ještě vám zbyde jedna pozice pro případný další alarm na víkend. V souvislosti s organizačními funkcemi bych ještě připomněl fakt, že telefon disponuje diktafonem. Kvalita záznamu není nijak ohromující, ale k nahrávání hlasových poznámek bohatě stačí. Jen stále nechápu, proč nelze nahrát probíhající hovor.


Aplikace Clock



Nastavování budíku



Budíky pěkně pohromadě


Přes hlasový záznamník se pomalu dostáváme k multimediálním schopnostem přístroje. V úvodu této pasáže si dovolím prozradit, že z multimediálního hlediska je Xplore M68 nepříliš úžasným strojem, ačkoli si na to svými specifikacemi trochu hraje. Telefon sice disponuje megapixelovým fotoaparátem, sluchátkovým výstupem, vestavěným MP3 přehrávačem a přehrávačem videa, ale u všech těchto jmenovaných chybí to podstatné - kvalita. Fotoaparát má sice mnoho možností nastavení; jako je několik úrovní rozlišení a kvality fotografie, kompenzace expozice, vyvážení bílé, digitální zoom a noční režim, nic z toho ale nepomůže vylepšit podprůměrnou kvalitu snímků. Jak můžete vidět na přiložených obrázcích a porovnání s fotkou z SonyEricssonu K750, přívlastek podprůměrná je ještě hodně velkou lichotkou. Špatná kvalita je ale z velké části způsobena naprosto brutální kompresí snímku. I při nejvyšší kvalitě má 1,3megapixelová fotografie jen něco mezi 50 a 100KB, přitom dvoumegapixelová ze SonyEricssonu má velikost kolem 500 - 600KB. Videosekvence jsou na tom v porovnání s konkurencí poněkud lépe, ale stále to není nic, o co bychom stáli.


Aplikace Photo



Možnosti nastavení fotoaparátu



Ukázková fotografie pořízená SonyEricssonem D750i



Ukázková fotografie pořízená Xplorem, stejně jako u SE pořízená s automatickým nastavením všech parametrů



Stejná fotografie, s kompenzací expozice na středním stupni do plusu



Maximální kompenzace expozice


Je celkem jasné, že díky svým miniaturním rozměrům se telefon rozhodně nehodí na přehrávání filmů a tak se vestavěný videopřehrávač bude hodit snad jen na přehrávání záběrů pořízených vestavěným fotoaparátem. Pravdou ovšem je, že telefon filmečky zvládá, v patřičně zmenšeném rozlišení mu nedělají absolutně žádné potíže. Ale i tak bych považoval za masochismus na displeji sledovat třeba seriál, obzvláště vezmeme-li v potaz, že není možnost přepnout přehrávač do landscape zobrazení. Zabudovaný audiovýstup a MP3 přehrávač vyvolávají mylnou domněnku, že v této oblasti bude výkon podstatně lepší. Bohužel tomu tak není. Sluchátkový výstup má totiž naprosto tragickou kvalitu, takže se hodí opravdu jen pro telefonování s přibalenými sluchátky. Ona sluchátka také nejsou nijak kvalitní, ale i při nahrazení podstatně lepšími kousky (Koss ThePlug) si nijak nepomůžete. Výstup šumí dále, ale hrůzné je předevsím posazení a interpretace výšek. Ty doslova škřípou. Celkově shrnuto tedy multimédia nejsou disciplínou, v níž by Xplore M68 exceloval. Ale na druhou stranu nepředpokládám, že právě kvůli nim by si uživatel podobný přístroj kupoval.


MP3 přehrávač


V kapitole o funkčnosti přístroje se ještě krátce zmíním o možnostech práce s paměťovými médii. Bohužel, ani tato možnost není nijak úchvatná. Telefon nepodporuje USB Mass Storage a tak se paměťová karta ani on samotný nepřihlásí jako flashdisk. Bohužel tento nedostatek nelze řešit ani pomocí programu CardExport, který si s Xplore M68 nerozumí. Jedinou možností je tak program filepc2pda a plugin v Total Commanderu. Jak ale všichni víme, tento způsob přenosu dat není příliš spolehlivý u větších souborů. Proto pokud chcete na kartu kopírovat přímo nějaké větší soubory, budete si muset pomoci čtečkou karet.

Tím máme za sebou kapitolu funkčnosti přístoje, příště se podíváme na softwarovou výbavu dodávanou od výrobce a povíme si něco o funčnosti ostatních aplikací.




Pokračování článku:
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (4. část)
Předchozí části článku:
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (2. část)
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412