SuperMemo 2.0 - zálohy a importy dat (24. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 SuperMemo 2.0 - zálohy a importy dat (24. část)

Autor: Musketeer - 11.11.2008, 2992 čtenářů


Software Každý týden vám přinášíme další část manuálu pro některou z významných Palm OS aplikací. Tentokrát se zabýváme sharewarovým (19,95 USD) titulem SuperMemo 2.0. Díl dnešní bude věnován velmi důležitým informacím na téma "zálohování, obnova a importování dat". Mimo jiné si prozradíme, jak na snadné plnění databází na PC s pomocí jakéhokoliv textového editoru.





18. Importy a zálohy dat

V aktuální kapitole bude rozebrána spolupráce programu SuperMemo se stolním počítačem. Naučíme se, jak si SuperMemo zálohuje svoje databáze a také to, jak si přímo na PC vytvářet databáze vlastní.


18.1. Zálohy dat

Stejně jako u všech jiných Palm OS aplikací, také SuperMemo automaticky zálohuje svoje databáze kdykoliv se s palmem připojíme k PC pomocí programu HotSync. To znamená, že veškeré databáze každý nalezne ve svém palmovském systémovém adresáři. I když se liší od instalace k instalaci, obvykle jej nalezneme zde: "C:/Program Files/Palm/MojeJméno/Backup".

SuperMemo databáze poznáme v PC snadno; začínají vždy totiž trojicí znaků "sm_", pokračují jménem, které jsme jim dali a jsou zakončeny příponou ".PDB". Veškeré mezery v názvech se převedou na podtržítka. Pro příklad mějme databázi "Svetovy zemepis". Ta se bude za těchto podmínek jmenovat "sm_Svetovy_zemepis.PDB".

V případě, že jsme na PDA ztratili data (například vybitím baterie), budou z těchto záloh všechny naše Palm OS aplikace (a samozřejmě i SuperMemo databáze) obnoveny. Můžeme libovolnou z nich nainstalovat obyčejným dvojitým kliknutím na zvolené položce v jakémkoliv souborovém správci. To databázi opět zařadí do HotSync procesu. Funkce je to velmi praktická zejména tehdy, když jsme si "rozvrtali" původní databázi a chceme si ji obnovit ve stavu ze staré HotSync zálohy. Je to také šikovný způsob, jak zvolenou databázi snadno sdílet s nějakým kolegou či známým.

18.2. Importy textových souborů

Při našem vytváření SuperMemo otázek a databází není nutno se omezovat pouze na nepohodlné vkládání dat na PDA. Velmi pohodlně lze s daty pracovat i přímo na stolním počítači. Zde postačí k přípravě textových podkladů takřka libovolný textový nebo tabulkový editor. Výsledné texty se následně zkonvertují pomocí programu smconv.exe do palmovské databáze s příponou PDB. Utilitka smconv.exe rozeznává dva formáty textu, o kterých bude řeč vzápětí. Náš hotový text zpracujeme tímto jednoduchým způsobem:

1. Přeneseme text na ikonu smconv.exe (znalejší mohou použít i příkazové řádky, kde se text zadá jako parametr).
2. Dvojitým klepnutím na výsledný PDB soubor jej zařadíme do dalšího HotSync procesu.
3. Aktivujeme synchronizaci stisknutím tlačítka HotSync (softwarového nebo hardwarového, jak libo).

Když nyní spustíme SuperMemo, uvidíme zde již korektně nainstalovanou novou databázi. Co se s ní bude dít dál, je zcela v naší režii - můžeme ji přejmenovat, definovat si u ní šablony atd. Jak jsme si již řekli v jedné z minulých částí, tyto nové karty lze snadno připojit k již existující databázi jejich přejmenováním - viz bod 8.2.5.


18.3. Q&A formát

Za označením Q&A formát se ukrývá prostý textový soubor obsahující takto formátovaný text:

Q: green
A: zelená

Q: blue
A: modrá

Q: red
A: červená


Jak sami vidíme, jde o jednoduchý způsob, jak definovat kartu na dvou řádcích. Q: na první linii definuje otázku. A: pro změnu odpověď atd. atd.

Podobný soubor si vytvoříme v libovolném textovém editoru (je k nalezení i přímo ve Windows mezi softwarovým příslušenstvím).

Jestliže chceme použít namísto textového editoru (ten pracuje jen s čistým textem) textový procesor (ten přidává k textu i formátování), pak neukládejme text do jeho výchozího formátu, ale po zvolení dialogu Save As.../Uložit jako... jej uložme jako obyčejný text. Běžný soubor z textového procesoru totiž obsahuje i kvantum dat, které smconv.exe nerozpozná - fonty, zarovnání, stránkování, styl, barvy...

Poté, co si v textovém editoru nebo procesoru vytvoříme text, je nutno postupovat dle trojice bodů v podkapitole 18.2.


18.4. Q&A formát pro pokročilé

Jakmile jsme se úspěšně seznámili s filozofií Q&A formátu a trochu jsme si jej vyzkoušeli, můžeme přejít k informacím pro pokročilejší.

Jedna karta je obvykle definována na mnoha linkách. Každá z těchto linek začíná speciálním tagem, který definuje právě jednu informaci či údaj. Jak jsme již naznačili, i tyto karty s tagy lze vytvářet dle libosti v jakémkoliv textovém editoru nebo procesoru. Vždy se však raději ubezpečme, že práci ukládáme jako běžný TXT soubor, nikoliv v RTF, DOC apod. (obvykle je nám ve spodní části ukládacího okénka dáno na výběr a objeví se tam fráze ve stylu "Plain text" či podobná.).

Zde je kompletní seznam tagů a pravidel kolem nich:

  • Každý tag je sekvence právě tří znaků tvořená písmenem, dvojtečkou a mezerou.
  • Řádek začínající tagem "C: " definuje kategorii. Pokud není uvedena, položka se objeví v Unfiled.
  • Řádek začínající "Q: " nebo "1: " definuje pole 1.
  • Řádek začínající "A: " nebo "2: " definuje pole 2.
  • Řádek začínající "3: " až "6: " definuje příslušné pole 3-6.
  • Pole bez údajů lze přeskočit (i.e. zadáváme pouze ta pole, do kterých máme co vyplnit).
  • Každá položka musí začínat kategorií a poté definicí polí 1-6. V případě, že je tato sekvence porušena, chápe danou položku SuperMemo jako kompletní a přesune se na další.
  • Za předpokladu, že chceme v rámci nějakého pole přejít na nový řádek, lze použít " // " (dvojité lomítko - 4 znaky jedinkrát). Případně si stejný tag prostě definujeme na více řádcích ("4: prvni radek ctverky" a na dalším řádku "4: druhy radek ctverky").
  • Prázdné řádky a komentářové linie můžeme mít naprosto kdekoliv v souboru.

Zde je příklad:

(1) C: Animals
(2) Q: serpent
(3)
(4) A: snake
(5) 3: m
(6) 4: un serpent venimeux
(7) 1: réduction
(8) /This is my comment
(9) 2: discount
10) 4: j'ai une réduction
(11) 4: acheter avec une réduction
(12) Q: pomme
(13) A: apple


Označení čísly 1-13 je zde pouze ilustrativní, v databázi je samozřejmě neuvidíme. A co znamenají?

1. Zde začíná první karta a hned nám napovídá, že bude v kategorii "Animals".
2. Pole 1 první karty je "serpent".
3. Třetí řádek je prázdný, takže zde nebude žádný text.
4. Pole 2. první karty je "snake".
5. Pole 3. první karty je "m".
6. Pole 4. první karty je "un serpent venimeux".
7. Jelikož je na tomto řádku vzestupná sekvence porušena ("1: réduction" je tu po "4: un serpent venimeux"), přechází zde SuperMemo na další kartu. Není na škodu právě sem vkládat prázdné řádky, abychom si jednotlivé karty vizuálně oddělili pro případné budoucí úpravy. Jelikož zde není žádný tag "C: ", nebyla definována žádá kategorie a karta tudíž přejde do kategorie Unfiled.
8. Tato linka začíná lomítkem, jde tedy o ignorovaný komentář.
9. Pole 2. druhé karty je "discount".
10. První řádek pole 4. druhé karty je "j'ai une réduction" (povšimněme si, že definice pole 3. byla přeskočena).
11. Druhý řádek pole 4. druhé karty je "acheter avec une réduction". Zde jsme mohli použít také tagu " // ", který dělí řádky v rámci jediného pole.
12. Jelikož je zde opět porušena vzestupná sekvence ("Q: pomme" po "4: acheter avec une réduction"), začíná již třetí nová karta. I zde je vhodné udělat prázdným řádkem pauzu. A protože i tady chybí tag "C: ", opět nám tato položka "propadne" do "Unfiled".
13. Pole 2. třetí karty je "apple".
...
atd.

Jak sami vidíme, vše je velmi jednoduché a přehledné, ba primitivní...


18.5. Tabulkový formát

Existuje i druhá cesta, jak dostat data do programu SuperMemo - použít tabulkový formát. Ten využívá dvojice datových sloupců. V prvním jsou otázky a ve druhém odpovědi. Takto nějak to vypadá v praxi:




Šikovné opět je, že si podobný datový vstup vytvoříme v jakémkoliv tabulkovém editoru. Jen je opět třeba dávat pozor na to, jak data na výstupu zformátujeme, aby si s nimi smconv.exe zdárně poradil. Tentokrát je nutno uložit tabulku jako prostý text oddělený tabulátory. (Obvykle něco jako File / Save a zde "Tab delimited text" v boxu určujícím typ souboru. Pro ukládání tabulek do nativních formátů platí to, co pro text - XLS a podobné soubory smconv.exe nezná a nic mu neříkají, chce po nás jedině tabulátory oddělený prostý text.

Poté, co jsme si vytvořili požadovaná data a uložili je do textového souboru, je stačí již jen převést do PDB formátu dle podkapitoly 18.2.


18.6. Tabulkový formát pro pokročilé

Stejně jako prostý textový formát, i tabulkové informace mají svoji pokročilou verzi:

  • Soubor může obsahovat až 7 sloupců dat.
  • Sloupce 1-6 jsou pro pole.
  • Sloupec sedmý určuje kategorii karty. Když chybí, objeví se daná karta v Unfiled.
  • Pokud chceme v rámci jednoho pole přejít na nový řádek, je nutno použít " // ".
  • Prázdné řádky a komentáře lze mít kdekoliv v textu.
  • Komentář začíná " / ".

A zde je příklad, jak vypadá pokročilejší tabulka v realitě:




Sloupce A až F jsou pole karty, G je kategorie karty. Po uložení do tabulátory odděleného textu vše vypadá nějak takto:

(1) serpent (tab) snake (tab) m (tab) un serpent venimeux (tab) (tab) (tab) Animals
(2) /This is my comment
(3) réduction (tab) discount (tab) (tab) j'ai une réduction//acheter avec une réduction
(4)
(5) mémoire (tab) memory (tab) f (tab) une bonne, une mauvaise mémoire (tab) (tab) (tab) Unfiled
(6) chien (tab) dog (tab) m (tab) (tab) (tab) (tab) Animals
(7) pomme (tab) apple


Tabulátory ani čísla samozřejmě nejsou při běžném čtení vidět, pouze způsobují to, že se text formátuje do sloupců.


18.7. Co bychom si tedy dnes měli odnést... ?


Program SuperMemo naše databáze zálohuje na desktopu. Lze je tím pádem použít k obnovení po ztrátě dat nebo po neúspěšných operacích s databází (něco smažeme nechtěně, spojíme databázi s jinou, nežli jsme chtěli apod).

Nové databáze sice můžeme vytvářet přímo v handheldu (Graffiti, zabudované klávesničky, externí klávesnice), ovšem cesta plnění dat na PC je výrazně pohodlnější.

K plnění databází na PC lze použít dvojice metod: Q&A formátu nebo tabulkového formátu. V obou případech je nutno uložit čistý text a ten zkonvertovat do palmu použitím utilitky smconv.exe.

Předchozí části článku:
SuperMemo 2.0 - šablony (23. část)
SuperMemo 2.0 - prohledáváme data (22. část)
SuperMemo 2.0 - práce s kategoriemi (21. část)
SuperMemo 2.0 - prohlížíme karty (20. část)
SuperMemo 2.0 - editace karet (19. část)
SuperMemo 2.0 - detaily karet (18. část)
SuperMemo 2.0 - hrátky s kartami podruhé (17. část)
SuperMemo 2.0 - hrajeme si s kartami (16. část)
SuperMemo 2.0 - drillujeme drilly (15. část)
SuperMemo 2.0 - jak na testy? (14. část)
SuperMemo 2.0 - detaily databází (13. část)
SuperMemo 2.0 - začínáme pracovat s databázemi (12. část)
SuperMemo 2.0 - často kladené otázky (11. část)
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (10. část)
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (9. část)
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (8. část)
SuperMemo 2.0 - mýty a fakta o učení (7. část)
SuperMemo 2.0 - mýty a fakta o učení (6. část)
SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (5. část)
SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (4. část)
SuperMemo 2.0 - pár zásad pro kvalitní trénink (3. část)
SuperMemo 2.0 - významový slovník aneb ''O čem je a bude řeč'' (2. část)
SuperMemo 2.0 - co to je vlastně to SuperMemo? (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.2
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"SuperMemo 2.0 - zálohy a importy dat (24. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412