Jak na ZIP soubory? - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Jak na ZIP soubory?

Autor: Badel - 31.05.2005, 2357 čtenářů


Software Jednoduše - za pomoci LightNZip! Věřte, že díky tomuto programu si na výše položenou otázku budete schopni sami odpovědět minutu po jeho nainstalování.





Co je to ZIPování zde popisovat nebudu, kdo se s kompresními formáty ještě nesetkal, tomu by můj článek beztak mnoho neřekl. Pojďme tedy rovnou na věc...

LightNZip je velmi dobře použitelný kus softwaru pro účely k nimž je určen. Částečně může zafungovat i jako velmi hloupý file manager, ale to je jen jeho okrajová funkce podporující to hlavní: komprese a dekomprese ve standardizovaném formátu ZIP. Grafické rozhraní je velmi pěkné a v jeho používání se rychle zorientujete, jak jsem ostatně předeslal již v úvodu. Program na první pohled působí po funkční stránce velmi nabitým dojmem, během chvilky ale zjistíte, že je to jen dojem, a že umí jen tolik, kolik je opravdu zapotřebí. Tím ale nechci říci, že zde nejsou příjemná překvapení navíc. Např. takové navigační tlačítko [Back] - tak jak jej známe z MS-Exploreru - je věc nadmíru užitečná a nařídil bych ji jako povinnou pro většinu aplikací. Funkce jako je beamování nebo zobrazování základních systémových informací také nejsou zcela samozřejmé, jejich přítomnost v aplikaci nicméně nutná není.

Hlavní síla aplikace se projevuje tam, kde je toho nejvíce zapotřebí - tedy v kompresních funkcích. Provádíte-li kompresi spustitelné aplikace, která se nachází v RAM, LighNZip se projeví jako velmi inteligentní pomocník. Nejprve se vás totiž zeptá, jestli si budete přát do archivu přidat i všechny související soubory, jestli se má archiv během synchronizace automaticky dekompresovat a jestli chcete vytvořit self-exe, tedy samospouštěcí soubor. Ve výsledku vše funguje naprosto skvěle. Pokud spustíte zabalenou aplikaci, její dekomprese je dílem okamžiku a rozbalovací postup můžete sledovat na zobrazovaném progress baru (pokud to vůbec stihnete). Po opuštění dané aplikace proběhne ve stejném duchu automaticky opětovná komprese a to v režimu, který jste si sami původně nastavili. Výsledné kompresní poměry jsou velmi účinné a pohybují se řádově v desítkách procent. Pokud tedy bojujete s nedostatkem volné paměti, LightNZip pro vás bude představovat velmi elegantní řešení. Přestože mám osobně volné paměti dostatek (neboť vše, co mohu, přesouvám na 512MB SD kartu), byl jsem při testování této utility v silném pokušení si za každou cenu nějaké ty aplikace udržovat v zakompresované podobě. Nakonec přeci jen zvítězil zdravý rozum, když jsem usoudil, že to pro mě opravdu nemá smysl. Pokud dojdete ke stejnému závěru jako já, určitě se aplikace nezbavujte. Její hlavní přínos totiž vidím v možnosti rozbalovat zazipované soubory přijaté z jiných operačních systémů. Pro většinu uživatelů tato potřeba nastane ve chvíli, kdy začnou stahovat přílohy mailů, které bývají zazipovány velmi často.

Nyní trochu té povinné kritiky. Co bych aplikaci vytkl asi nejvíce, je fakt, že se chová až příliš "nezávisle". Těsnější integrace v systému, která by umožnila např. běh na pozadí, tak aby bylo možné kdykoliv využívat kompresních funkcí přímo v launcheru, by její kvality posunula o řád výše. Funkce lokálního menu by také neškodila, i když je takový způsob ovládání snad méně názorný, nicméně je určitě efektivnější. Moderní aplikace pro Palm OS s podobným zaměřením dnes již běžně dávají uživateli na výběr mezi ikonovým drag&drop ovládáním (které zde mimochodem také chybí) a funkcí lokálního menu. Zde je to sice vynahrazeno možností předdefinování klávesových zkratek, ale tuto možnost nepovažuji za dobré řešení, protože LightNZip i přes svou nespornou užitečnost jistě nebude patřit mezi denně využívané aplikace a tudíž je dosažitelnost zapamátování si jakýchkoliv zkratek jen velmi obtížná (tedy alespoň v mém případě).
Dále jsem narazil na malý problém se stabilitou: někdy se mi stalo, že po zavření výsuvné části na T|T3 se aplikace samovolně ukončila. Nevysledoval jsem ale, jestli se jedná o skutečný problém, který se opakuje častěji.
Pokud bych se měl na tomto místě projevit jako skutečný zmlsanec a šťoural, moc bych se přimlouval ještě za to, aby se aplikace "kamarádila" i s formátem RAR.
Uvedená kritická slova jsou jen takovým sněním "co by bylo kdyby..." a na praktické použitelnosti aplikace to mnoho nemění.

Kromě popsaných funkcí zde najdete ještě několik dalších, jako je např. filtrování zobrazených souborů nebo různá uživatelská nastavení. Jedná se o vlastnosti, které patří ke standardu všech kvalitnějších aplikací. I přesto je nutno uznat, že o samozřejmost se zdaleka nejedná a nejedna po funkční stránce kvalitní aplikace strádá svou nedotažeností právě v takovýchto "detailech".

Celkově aplikace nevykazuje žádný opravdový problém. I přes drobné výhrady jí tak mohu bez výčitek svědomí udělujit plných 5 hvězdiček. Až aplikace více dospěje a včlení se více do systému jako jedna z jeho základních komponent, jistě od našeho portálu obdrží i hodnocení PalmHelp doporučuje. Upřímně řečeno to ale není příliš pravděpodobné, protože další vývoj aplikace je dlouhodobě velmi strnulý a nezdá se, že by autoři zamýšleli její razantnější rozvoj. To už je snad pravděpodobnější, že se z letargie probudí hoši v PalmSource a integrují nám podporu standardních kompresních/dekompresních funkcionalit přímo do Palm OS... No dobrá, teď jsem trochu přestřelil, ale bylo by to hezké, že? ;-)



Shrnutí kladů a záporů, kterými se LightNZip vyznačuje:

+ bezproblémový kompatibilita s nativním formátem ZIP
+ práce s paměťovou kartou
+ schopnost ukládat ZIP soubory v "zapouzdřeném" tvaru i do RAM
+ intuitivní ovládání
+ uživatelská nastavení jako např. volba mezi rychlejší/účinnější kompresí
+ vytváření samorozbalovacích archivů
+ přímá podpora SnapperMailu
+ podpora starších verzí systému i hires+
+ různé funkce "navíc" (např. odesílání soborů přes infra i Bluetooth)

- není možné zabalit soubor bez spuštění aplikace
- chybí lokální menu
(-) nepodporuje další formáty jako RAR nebo SIT



14denní demoverzi stahujte zde.

LightNZip stojí 14,95$ a za české koruny si jej u nás můžete koupit zde.







 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.77
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Jak na ZIP soubory?" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412