SuperMemo 2.0 - často kladené otázky (11. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 SuperMemo 2.0 - často kladené otázky (11. část)

Autor: Musketeer - 12.08.2008, 8883 čtenářů


Software Každý týden vám přinášíme další díl manuálu pro některou z významných Palm OS aplikací. Tentokrát se zabýváme sharewarovým (19,95 USD) titulem SuperMemo 2.0. Námět dnešního dílu čerpá ze sekce otázek typu FAQ čili po našem "často kladených otázek". Velmi pravděpodobně uvnitř najdete odpověď i na tu svoji. Řeč bude o omezení verzí, HW nárocích, možnosti používání grafiky či externích fontů a mnohém dalším...





6.1. Kam se mohu obracet s dotazy?

Pokud se odpovědi na svoje dotazy nedozvíte z našeho seriálu, pak se můžete obrátit přímo na autory.


6.2. Jaké jsou u Palm OS verze minimální paměťové nároky?

Je vyžadován nejméně Palm OS 4+ pro aktuální verzi programu. Ty starší však spustíme i na Palm OS 2+. Jinými slovy, SuperMemo poběží takřka na všech palmech. A ještě k paměťovým nárokům - aplikace má velikost cca 100 kB.




6.3. Kolik místa zaberou moje databáze?

Pochopitelně, kromě samotného programu je třeba mít i dost úložného prostoru pro zvolené databáze. Jak je u paměťových médií zvykem, platí jednoduchá přímá úměra - čím více paměti, tím větší / objemnější databáze lze vlastnit. Slovy suché matematiky, na každých cca 1 000 karet padne zhruba 0,1 MB. To značí, že do 1 MB se vejde asi 9 000 karet a samotná aplikace. Reálné hodnoty ale budou variovat dle množství obsaženého textu, vaše zkušenost se tudíž může klidně i dost lišit.


6.4. Jaká jsou omezení demonstrační verze?

Při výběru SuperMemo aplikace pro náš palm lze sáhnout po plné placené verzi nebo po té demonstrační. A jak se liší? V demoverzi nelze vytvořit více jak 3 databáze. Každá z těchto databází je dále omezena na max. 50 karet (tím pádem se ani nelze více jak 50 karet naučit). Také jsou deaktivovány některé funkce, jež by postrádaly smysl - spojení dvou databází, nelze schválit celou databázi / kategorii najednou atd.




6.5. Jaká jsou omezení plné verze?

I plná verze má svoje omezení. Ale není nutno hned nadávat autorům, jde o omezení uvalená na program technickým zázemím platformy - Palm OS je už zkrátka dost "vousatý" a spousta věcí v něm není řešena právě ideálně. Ale k věci. Jedna databáze může mít max. 32 000 kategorií. V každé z kategorií lze mít max. 32 000 karet. Bohužel, jedna databáze je ale i tak stále omezena na max. 64 000 karet. Počet databází, jak jsme si naznačili v jednom z bodů výše, je již omezen jen dostupnou pamětí.


6.6. Mohu v SuperMemo používat grafiku?

Ne, bohužel. V SuperMemo aktuální verze lze vytvářet výhradně karty textové. Díky šablonám lze však alespoň formátovat text do celkem 256 různých podob. Obrázky jsou plánovány až do další verze.




6.7. Dají se v SuperMemo používat fonty?

SuperMemo jiné fonty podporuje, avšak přímo v sobě žádné neobsahuje. Dodat font aplikaci tak zůstává (jak je standardně zvykem) na bedrech operačního sytému. S podporou software třetích stran lze přidat prakticky všechny jazyky - japonský, čínský, hebrejský, ruský, řecký a samozřejmě i ten náš.


6.8. Mohu vytvářet databáze na desktopu?

Ano, databáze lze na stolním PC v našem oblíbeném programu (tabulkový editor, textový procesor, ...) vytvářet a poté je importovat. Je k tomu třeba konverzní utilitky SuperMemo convertor a postupu, o kterém bude v našem seriálu ještě řeč. SuperMemo convertor je určen pro DOSovou příkazovou řádku. Majitelé alternativních platforem jej ale mohou spustit třeba na  DOSBox emulátoru.




6.9. Jak dostanu svá data do aplikace?

V zásadě se nabízí trojice možností:
a) Vše si poctivě napíšete přes Graffiti či externí klávesničkou (nejpomalejší, ale nejlepší pro učení).
b) Navštívíte SuperMemo stránky s již hotovými databázemi, kde při troše štěstí najdete tu správnou (nejrychlejší).
c) Materiály z libovolného zdroje (HTML, tabulka, textový soubor, ...) si sami zpracujeme na PC a poté zkonvertujeme pro použití na našem palmu.


6.10. Mohu vytvářet a konvertovat databáze s cizími znaky?

Ano, SuperMemo convertor konvertuje pouze formát, na vlastní obsah ani nesáhne. Takže když převedeme do palmu databázi s alternativní znakovou sadou, ty samé znaky se zobrazí i po načtení výsledného PDB souboru. Samozřejmě je tu jeden důležitý detail - jak palm, tak desktop musí být nastaveny na stejnou znakovou sadu!




6.11. Mohu na desktopu editovat svoje databáze?

Nikoliv, to lze pouze v PDA, na desktopu to přímo nejde. Nicméně editace karet je obvykle spíše doplňková činnost bez přílišných nároků na čas i ovládání. Smazat pár karet či naopak u několika opravit překlepy bude velice pravděpodobně rychlejší přímo v PDA a na místě, kde budete.

Jestliže pod pojmem "editace" rozumíte přidávání položek, tak to možné je. Prostě se vytvoří nový textový soubor s novými kartami používající to samé označení kategorií, jako originální databáze. Po konverzi a instalaci již stačí jen spojit tyto dvě databáze. Přidané karty se pak objeví v originální databázi v příslušných kategoriích.


6.12. Lze data exportovat do textového souboru?

Naneštěstí opět ne. Ale údajně se na tom pilně pracuje - na TXT exportu obsahujícím všechna data a výukové statistiky pro konkrétní položky.




6.13. Proč jsou používány ZIP archivy k distribuci dat?

Tato otázka bude patrně pro většinu uživatelů jasná, ale každý jednou začíná, takže na ni raději odpovíme. Důvodů, proč jsou databáze i programy zazipované, je hned několik. Předně, komprimované soubory jsou menší, nežli originální, takže jsou méně náročné na propustnost datové linky a mohou tak být dříve stažené. Za druhé, do archivu lze umístit libovolný počet souborů a stáhnout je pěkně najednou. Je bezesporu praktičtější stáhnout soubory dva, nežli jich hledat ručně 50-60. A do třetice, palmovské soubory jsou typu PRC a nikoliv EXE. Některé webové prohlížeče tuto příponu neznají a proto mají tendenci podobný soubor otevírat jako text. Uživatel tak namísto stáhnutí na monitoru jen uvidí jakési podivné znaky.


6.14. Mohu prodávat svoje databáze?

Za předpokladu, že pro aplikace SuperMemo vytvoříte nějaké svoje databáze, nic vám nebrání je dle libosti prodávat. Autoři nežádají žádné licenční poplatky.

Jestliže to uznáte za vhodné, můžete svoje databáze vystavit i na SuperMemo Knowledge Goldmine a podělit se tak o ně s ostatními. I jiní to dělají a sbírka utěšeně roste...




6.15. Právě jsem schválil všechny karty, ale nevidím je v testu?

Pokud angažujeme kartu, je přidána do drillu a nikoliv do testu. Přijetím karty totiž SuperMemo programu sdělíte něco jako: "Tuto kartu jsem si právě zapamatoval". Proto není nutno ji dnes zařazovat do testu, jelikož dnes jste ji již viděli. Takže se s ní setkáte za den až dva nejdříve. To celkem logicky znamená, že je vhodné schvalovat pouze ty karty, které již umíme nebo jsme se právě naučili.

Pokračování článku:
SuperMemo 2.0 - začínáme pracovat s databázemi (12. část)
SuperMemo 2.0 - detaily databází (13. část)
SuperMemo 2.0 - jak na testy? (14. část)
SuperMemo 2.0 - drillujeme drilly (15. část)
SuperMemo 2.0 - hrajeme si s kartami (16. část)
SuperMemo 2.0 - hrátky s kartami podruhé (17. část)
SuperMemo 2.0 - detaily karet (18. část)
SuperMemo 2.0 - editace karet (19. část)
SuperMemo 2.0 - prohlížíme karty (20. část)
SuperMemo 2.0 - práce s kategoriemi (21. část)
SuperMemo 2.0 - prohledáváme data (22. část)
SuperMemo 2.0 - šablony (23. část)
SuperMemo 2.0 - zálohy a importy dat (24. část)
Předchozí části článku:
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (10. část)
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (9. část)
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (8. část)
SuperMemo 2.0 - mýty a fakta o učení (7. část)
SuperMemo 2.0 - mýty a fakta o učení (6. část)
SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (5. část)
SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (4. část)
SuperMemo 2.0 - pár zásad pro kvalitní trénink (3. část)
SuperMemo 2.0 - významový slovník aneb ''O čem je a bude řeč'' (2. část)
SuperMemo 2.0 - co to je vlastně to SuperMemo? (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.25
Účastníků: 4

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"SuperMemo 2.0 - často kladené otázky (11. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412