CrossSums: Sudoku killer se představuje - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 CrossSums: Sudoku killer se představuje

Autor: Musketeer - 04.07.2008, 6447 čtenářů


Hry a volný čas Mánii matematických hlavolamů zahájilo před několika lety legendární Sudoku, ovšem svět se vyvíjí a hry s ním. Mezi novými přírůstky do luštitelské scény se nedávno objevilo i Kakuro, které někteří pokládají za ještě hratelnějšího nástupce Sudoku. Udělejte si pro něj ale radši trochu času, čeká na vás totiž přes 50 milionů úrovní...





Naši recenzi nelze zahájit jinak, nežli krátkou instruktáží o pravidlech. Není nutno se jich nijak obávat, podobně jako u Sudoku jsou jednoduchá a přehledná. Nejprve si tedy povězme, co má hra se Sudoku společné. Sudoku i Kakuro se oboje hraje na čtvercové mřížce. V obou je cílem vepisovat jednociferná čísla kromě nuly. A stejné je i pravidlo o tom, že se číslo může vyskytovat ve sloupci i vodorovně pouze jednou. Pozor ale, v Kakuro to platí pro součty! Podívejte se na následující tabulku, hned to bude jasnější. Jak vidíme ve druhém sloupci s třicítkou se vyskytuje devítka stejně jako u desítky dole. To je zcela korektní, jelikož Kakuro trvá pouze na neopakování v rámci tohoto součtu a vodorovně či svisle od čísla. Za "zdí" se číslo na stejné linii vyskytnout klidně může.




Pokud jde o součty, pak pro ty platí následující. Nesmí se v něm opakovat žádné číslo. Tzn., pokud máme hodnotu 4, tak tu lze napsat buď jako 2 + 2 (nelze dle Kakuro použít) či 1 + 3. Analogicky trojku lze napsat pouze jako 1 + 2 atd. Luštění začíná vždy od jednodušších čísel, mezi které patří překvapivě i 16 a 17, ta lze totiž na dvě místa napsat pouze jako 9 + 7, resp. 9 + 8. Analogicky šestku lze zapsat jen na tři pozice jako 1 + 2 + 3 atd. Celou desku lze vždy vyluštit pouze za pomoci logiky.




Pokud jde o Kakuro pro Palm OS a konkrétně program CrossSumz, pak jeho plná verze má velikost 277 751 bajtů (obsahuje PDF manuál a vlastní 721 820 bajtů dlouhý program v podobě jediného PRC souboru). Nutno hned na úvod prozradit, že se tvůrci (Jampaq Software) skutečně snažili, takže dnes se bude především chválit (až na dvě malé výtky) .

Hned tedy jednu zmíníme - grafické provedení podporující barvy a jemných 320 x 320 je sice skutečně pěkné (mimochodem, zahrajete si i na starších strojích bez barev a s nízkým rozlišením). Ale má to ten negativní dopad, že hra nepodporuje herní desky větší než 7 x 7. Bohužel, s tím je možno se jedině smířit. S CrossSumz si zkrátka na matici 7 x 11 či 11 x 17 nezahrajeme...




Uživatelské rozhraní je bezproblémové, hra se zčásti ovládá přímým klepáním na hrací políčka (přímé zadání čísla, smazání políčka) a zčásti ikonami po straně (nová hra, undo, vyfotit desku, test validity, vepisování více čísel do jednoho políčka kvůli nápovědě, menu a zvuk). V případě, že součet v řádku či sloupci nesedí, jsme upozornění příslušnou barvou. Nahoře si ještě lze tapnutím zapnout či vypnout stopky. Pohodlnost hraní kromě běžného hintu zpříjemňuje i možnost nechat si zvýraznit špatně zadané hodnoty či je rovnou nahradit správnými.

Hra obsahuje statistiku odehraných her v jednotlivých úrovních, export i import skrze Memo Pad a umí desku sama vyřešit. Velmi vítáme, že nechybí ani nápověda pro jednotlivé součty pěkně rozdělená na 2, 3, 4, 5, 6 a 7položková čísla. Naneštěstí ale autoři nápovědu nedotáhli do konce, ve vlastním uživatelském rozhraní si čísla prostě musíte pamatovat nebo se stále přepínat. A přitom by jen stačilo udělat sumární čísla (ta v těch trojúhelníčcích) aktivní, aby po tapnutí vždy vypsala možné součty.




Zatímco se lze dnes zcela běžně setkat s herními tituly, které nabízí trapných 50-100 hádanek, CrossSumz na to jde jinak. Nabízí jich 50 milionů, samozřejmě to ale nejsou "ruční práce", ale výsledek náhodného generátoru. Úrovně lze generovat v celkem čtveřici obtížností: začátečník, středně obtížné, pokročilý, expert.

CrossSumz je hra velmi záludná. Tváří se na první pohled seriózně až sterilně, ovšem jakmile začnete hrát a luštit, je zle a čas utíká jako splašený. Vzato z hlediska poměru ceny a obsahu je ovšem CrossSumz hrou výbornou, dost bychom se divili, pokud byste stihli v této inkarnaci dohrát všechny úrovně.




Navzdory svému matematickému pozadí je čas trávený ve společnosti CrossSumz zábavný. Bodík dolů strháváme jednak za nepodporu rozlišení 320 x 480 a tím pádem i puzzlů větších rozměrů. A za druhé, za již zmíněné neposkytování rozpisů součtů "hlavních" čísel na desce a nutnost neustále lézt do nápovědy či si dokonce součty vypisovat na papír.

CrossSumz přijde včetně EU daně na 11,06 EUR, naštěstí si ale lze nejprve zkusit zábavnost v demu.

Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hry a volný čas
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Hry a volný čas:
Barevné pohlazení pro vaše displeje (1)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hry a volný časSoftware

"CrossSums: Sudoku killer se představuje" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412