PPI - malý, ale šikovný! - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 PPI - malý, ale šikovný!

Autor: Badel - 29.08.2007, 2662 čtenářů


Software Úvodní obrázek evokuje pravý opak toho, co představuje PPI - v tomto případě je totiž malý prográmek pomocníkem různým velkým aplikacím. PPI, celým jménem Plucker Plugin Interface, je další z řady vydařených utilitek skvělého programátora Alexandra Prusse.





Dnes jsem rozhodl přinést malý článek o malém a nepříliš známém prográmku, který ale považuji za velikána co do užitečnosti. PPI je zvláštní tím, že sám o sobě vlastně nic nedokáže. Je zcela závislý na použití v kombinaci s některými dalšími aplikacemi. Svým způsobem vlastně supluje chybějící multitasking, i když vždy jen na úrovni dvou vybraných aplikací. Celá věc funguje tak, že na jedné straně musí být aplikace, která má implementovaný jakýsi "PPI spouštěč". Ten je aktivován uživatelsky definovatelným způsobem - např. dvojím poklepáním na slovo v souvislém textu. Tím je spuštěna odpovídající oprace v jiné druhé aplikaci - v daném případě je zmíněné slovo zkopírováno do systémové schránky a vyhledáno interním vyhledávačem cílové aplikace. K čemu je to dobré? Právě uvedený příklad je nejtypičtějším druhem využití. Kupříkladu využíváte-li textový prohlížeč TiBR a stane se vám, že narazíte na cizí slovo, jistě byste uvítali, kdyby přímo TiBR zajistil jeho vyhledání ve slovníku. S PPI to není žádný problém, můžete si dokonce zvolit, jestli se má jednat o slovník výkladový nebo cizojazyčný. Podporovány jsou RoadLingua, Kdic DA, BDicty free, BDicty full a SLovoEd.



Vyberete-li tedy v PPI jako defaultní cílovou aplikaci SlovoEd, pak při poklepání na libovolné anglické slovo dojde ke spuštění vyhledávače SlovoEd, který se pokusí najít český ekvivalent (máte-li tedy ve SlovoEd právě nastaven anglicko-český slovník). Stejně budete-li toužit poznat původní význam nějakého jména v moderním překladu Bible během používání aplikace Bible+, stačí poklepat na dané jméno a vyskočí kýžený význam zobrazený v okně BDicty (pochopitelně musíte mít jako výchozí slovník předem zvolenu databázi Bible Names) - viz obrázek:



Důležité je přitom pozastavit se u faktu, že nedojde k plnému přepnutí do aplikace BDicty, ale zobrazí se jen okno s výsledkem vyhledávání. Na pozadí okna je stále předešlá aplikace (v tomto případě Bible+), takže pak stačí jen tapnout kamkoliv mimo okno a jste zpět v původní aplikaci. To je lepší než tradiční přepínání aplikací v multitaskingu!

Celá tato úžasnost má jen jednu vadu na kráse - dva a půl roku se nevyvíjí a je podporována jen minimem aplikací. Osobně vím jen o TiBR, Bible+ a samozřejmě Pluckeru (+ existují nějaké DA hacky - viz níže). Ke vší smůle poslední verze aplikací, které funkčnost deklarují, podporují PPI dle mých zkušeností dost nespolehlivě (nejen SlovoEd). Jedná se přitom o otevřený freewarový formát a počet aplikací, pro než by propojení se slovníky a popř. i jinými aplikacemi mohlo být užitečné, je nepřeberné. Je ale možné, že PPI již dnes najde uplatnění ve více případech - nezmínil jsem se totiž ještě o funkci Custom, která nabízí vytváření vlastních skriptů (příkazů) pro spolupráci s dalšími aplikacemi. Avšak ani na této úrovni jsem dosud žádnou podporu PPI nezaznamenal. Funkci Custom lze ale i tak velmi dobře použít. Vepíšete-li do řádku Name správně název programu přítomného v RAM a zaškrtnete Clipboard, budete mít možná štěstí a vaše oblíbená aplikace si poradí s obsahem systémové schránky naplněným původně v úplně jiné aplikaci.
V neposlední řadě je nutno zmínit, že PPI dokáže pracovat i s DA hacky, k jejichž fungování tak nemusíte mít ani žádný DA launcher. Stačí jen do řádku Custom uvést název DA hacku, kde vyhledání nějakého textového řetězce může dávat jakýsi smysl, zaškrtnout políčka Clipboard a DA a vše je připraveno. Na obrázcích níže je to názorně demonstrováno v případě DA hacku ALexDA (A-Lex English Dictionary) v kombinaci s Pluckerem:




I přestože potenciál PPI zřejmě zůstane již navždy nevyužit, udělujeme této chytré utilitce ocenění PalmHelp doporučuje za smělý a ve své době i nadějný počin.






 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.16
Účastníků: 6

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"PPI - malý, ale šikovný!" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412