Jak na ikony v Palm OS - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Jak na ikony v Palm OS

Autor: Badel - 07.08.2007, 6133 čtenářů


Software Chtělo by se říci nijak - Palm OS totiž ve své podstatě uživatelské nastavení ikon nepodporuje. Nicméně každý, kdo palmy nějakou tu dobu používá, dávno ví, že Palm OS defaultně nepodporuje ani celou řadu jiných běžných funkcionalit a přitom není problém je zprovoznit díky řešením nezávislých programátorů. V případě ikon tomu není jinak...





Existují případy, ve kterých lze takovouto strohost Palm OS považovat i za výhodu. Celkově je Palm OS díky své zaostalosti velmi nenáročný a efektivní systém. I když pro práci s ikonami se nepsaným standardem stal formát Iambicu, je přeci jen znát, že se jedná o jakési nouzové řešení a přímá podpora na úrovni systému by v práci s ikonami velmi prospěla. Ale nepředbíhejme...


Jelikož - jak už bylo řečeno - systém nenabízí žádný výběr ikon jednotlivým aplikacím, řeší to jednotliví vývojáři po svém. To vede k tomu, že si různé aplikace samy doinstalovávají vlastní sady ikon; často ve vzájemně nekompatibilních formátech. Díky tomu se nejen zbytečně plýtvá kapacitou mnohdy skromných pamětí PDA, ale především nemá uživatel zajištěno konzistentní ovládání ani grafické označení obsahu jednotlivých programů. Tak např. slavný ZLauncher nabízí standardně instalaci dvojí sady ikon pro soubory a celou řadu dalších lze koupit nebo stáhnout pro označování kategorií, do nichž jsou soubory roztříděny. Tyto ikony v žádné jiné aplikaci již ale žel nevyužijete. Zcela jiný případ jsou tzv. "Iambic ikony". Záměrně píši takzvané, protože citované označení vyplývá jen ze skutečnosti, že první, kdo tento formát použil, byla právě společnost Iambic pro svou aplikaci Action Names Datebook (dnes Agendus). Původně tak ovšem učinila zcela bez ambice ustanovovat jakýkoliv univerzální formát. Nicméně brzy se objevily některé další aplikace úplně odlišných vývojářů, které umožňovaly využití stejných ikon, které byly již jednou nainstalovány ve vašem palmu kvůli Action Names Datebooku. Zásadním krokem k prosazení tohoto formátu se stala ovšem až jeho akceptace společností Pimlico software. Předcházely tomu pochopitelně nejprve snahy o prosazení vlastního formátu 8x8 pixelů, který ale v době hires displejů nemohl obstát vůči konkurenčnímu Imabic formátu 10x11, který pak stačilo jen zdvojnásobit na 20x22 bodů, jenž se používá dodnes. V době, kdy palmy sloužily převážně pro organizaci času a správu kontaktů, to byl značný paradox. Pimlico byla totiž se svým DateBkem (a stále je) hlavním konkurentem Iambicu a fakt, že přijali za svůj konkurenční formát, nebyl tak úplně samozřejmý. Nicméně tím byly položeny základy pro nový nepsaný standard na Palm OS. Dnes Iambic ikony používá celá řada známých aplikací; mezi jinými jmenujme především Bonsai, SplashID, SplashMoney, SplashShopper, HandyShopper, DataShield a samozřejmě také již zmiňované PIM aplikace Agendus a DateBk.

Jak ale docílit sdílení shodných ikon napříč různými aplikacemi, jak si sestavit své sady ikon a jak mezi nimi přepínat a jak ikony editovat či přímo vytvářet? Na všechny tyto a některé další otázky je jednoduchá odpověď: Icon Manager! Tento prográmek je tak trochu malým zjevením - nabízí mnoho skvělých funkcí, je velmi snadno obsluhovatelný, je zcela nekonfliktní a světe div se - je zcela zdarma. Snad jediná jeho vada na kráse je fakt, že již několik let stagnuje na verzi 1.6b, takže např. chybí podpora hires+. To ale nic nemění na skutečnosti, že svou práci zastane více než skvěle.

Jak konkrétně se tedy pracuje s ikonami na Palm OS? Prvně je nutno nainstalovat právě Icon Manager. Dále doporučuji poshánět nějaké hotové sady ikon a tyto také nainstalovat. Na Internetu jsou jich stovky; placených i bezplatných. Kvalita se ale velmi různí a zdaleka ne vždy lze spoléhat na klíč drahé = kvalitní. I na našem serveru je k mání několik velmi pěkných sad - FM HiRes Icons, Free Christmas Icons, Geocaching ikony, Haslo's DateBk5 Icons, nebo Riboira Icons. Osobně jsem dospěl k tomu, že žádná sada mi plně nevyhovuje, proto jsem si vytvořil sadu vlastní. Icon Manager je k tomu přímo ideální. Můžete do něj nainstalovat neomezené množství sad a pomocí velmi propracované a přitom geniálně jednoduché schránky (kéž by taková byla přímo v systému!) přenášet ikonky mezi jednotlivými sadami. Není problém vytvářet i různé sady pro různé typy aplikací, i když mně se takový postup neosvědčil. Pokud chcete mít jen jednu univerzální sadu, označíte ji jako Set as default... (viz obrázek níže). Nepotřebné sady je možno následně přesunout na kartu nebo klidně i smazat.


Management jednotlivých sad nainstalovaných do Icon Manageru.


Důležité je tématické roztřídění ikon, abyste se v nich pak při běžné práci trochu vyznali - zvlášť pokud si sestavíte objemnější sadu.


Výřez ze sady ikon původně dodávané k HandyShopperu a později ručně rozšířené o řadu dalších tématických ikon.


Popisovat všechny možnosti programu by bylo nad rámec tohoto článku, ale velmi užitečná je možnost editace ikonek. To i pro případ, že se nehodláte zdržovat jakýmikoliv rádoby uměleckými kreacemi. K editaci je tu totiž opět velmi intuitivně ovladatelný grafický mini editor, díky kterému můžete např. vytvořit několik barevných modifikací téže ikony, zajistit její doplnění o nějaký nápis, kombinovat několik ikon do jedné, atp. Aplikace si také hravě poradí s konverzí ikon mezi různými rozlišeními a barevnými hloubkami.


Vnitřní grafický mini editor nabízí nástroje, za které by se nemusely stydět mnohé specializované grafické editory.


Všechno to zní úžasně, ale... Vytváření ikon a jejich sad šitých na míru je bezesporu velmi atraktivní záležitostí. Obávám se však, že negativa převažují. Předně nikdy nesmíte měnit pořadí uspořádání ikon. V opačném případě se vám v diáři u položky "návštěva lékaře" může namísto injekční stříkačky objevit třeba toustovač. Je tedy nutno velmi promýšlet pořadí ikon v sadě tak, aby bylo opravdu účelné a univerzální. Jakmile jednou začnete s jejich používáním, změny již nebudou žádoucí. Až časem zjistíte, že určitá témata ikon ve vaší sadě chybí, budete je muset doplňovat na samý konec sady a nikoliv tam, kam by se hodily tématicky pro snazší orientaci při jejich výběru. Sám jsem z tohoto důvodu další doplňování vlastní sady již vzdal. Je sice pravda, že Icon Manager nabízí funkci Icon ID, která by tento problém měla řešit přiřazením unikátního čísla každé ikoně, problém je ale v tom, že ne každá aplikace dokáže s ID pracovat. Ještě větším problémem je ale neuinifikovatelnost ikon mezi různými uživateli. Předáte-li tak svá data z jakékoliv aplikace využívající Iambic ikony někomu jinému, přiřadí se k nim v jeho zařízení ikony z jeho a nikoliv z vaší sady, takže dojde k naprostému chaosu v jejich přiřazení. V praxi je tak používání ikon na Palm OS spíše hračkou pro nadšence, než praktickým nástrojem, jakým by si zasloužilo být. Ukazuje se tak, že integrace ikon na systémové úrovni by bylo rozhodně lepším řešením. Tím ale od používání ikonek na palmech rozhodně nechci nikoho odrazovat. Sám jejich použití doceňuji především v DateBk, kde díky nim dokáži rozlišovat jednotlivé události periferním viděním i bez nutnosti jejich opakovaného pročítání, nemluvě o možnosti filtrace zobrazených záznamů podle užitých ikon.


I když si tento článek kladl za cíl spíše vysvětlit základní historii a práci s ikonami na palmech, nemohl jsem se vyhnout určitému orecenzování skvělé aplikace Icon Manager, která je i přes své staří stále nepřekonaná. Proto od nás získává titul PalmHelp doporučuje.






 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Jak na ikony v Palm OS" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Jak na ikony v Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: mh (email je skrytý) - 07.08.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Proc by mel nenarocny a efektivni system byt zaostaly ? Pokud je nenarocny a pritom jeste efektivni, ma neco, co rada jinych systemu zcela postrada.
Re: Jak na ikony v Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 07.08.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Nikdy jsem netvrdil, že Palm OS je špatný systém (nakonec o tom svědčí má slova o jeho efektivnosti). Nicméně, že je morálně zastaralý, je prostě holý fakt.
Re: Jak na ikony v Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 07.08.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
 
Kdyby jen moralne... (unicode)

Re: Jak na ikony v Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: tondapirko (email je skrytý) - 07.08.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
V DateBk6 se musí zaškrtnout volba Track Icons by Resource ID - pak není problém s pořadím ikon. V Handyshopperu ikony fungují výtečně a jinde už je nepoužívám. Jen se děsím, že v nové verzi PALM OS už Handyshopper a IconManager nebudou fungovat. Brrrrrrr. Příšerná představa.

Re: Jak na ikony v Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: nox (email je skrytý) - 07.08.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Ja osobne pouzivam defaultni launcher s malyma ikonkama. Drobny vizualni problem je, ze znacna cast programu ma jako malou ikonu jen modre kolecko s tuzkou. To snizuje prehlednost a esteticnost palmu. Je tu jeste nekdo komu toto vadi?
Re: Jak na ikony v Palm OS (Hodnocení: 1)
Od: VDC (email je skrytý) - 07.08.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.pajda.cz
 
Já, mě to taky trošku mrzí. Používám sice ZLauncher, ale taky malý ikony. Vadí mi to především u tří aplikací a to NetworkDown, BTon a BT off. Mám je na lištách v launcheru a takhle si musím pamatovat která je která. Jinak bez ikon si nedokážu agendu především v DateBK5 představit, konec konců kvůli tomu jsem si ho kdysi kupoval. Nejčastěji používám měsíční náhled a orientuji se v podstatě jenom díky ikonám.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412