Přísně tajné! SplashID 4.0 - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Přísně tajné! SplashID 4.0

Autor: Badel - 19.07.2007, 6753 čtenářů


Software Již z nadpisů obou čtvrtečních článků je jasné, jaké téma jsme pro dnešek zvolili - je jím bezpečnost. SplashID je narozdíl od iSecur placená aplikace a je tak vhodnou alternativou pro každého, kdo žádá jen to nejlepší řešení, i když by to mělo něco málo stát.





Čím začít? Mám silné nutkání zahájit tento článek celkovým hodnocením, abych vysvětlil, proč již roky preferuji právě tento software mezi řadou jiných podobně zaměřených. Když nad tím tak přemýšlím, tak těch argumentů ale vlastně není ani tolik a dokonce bych našel i několik negativ na adresu SplashID. Přesto existuje pár dobrých důvodů, proč bych neměnil. Ale popořadě...


Již první spuštění aplikace nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o profesionálně odvedenou práci (jak je ostatně u SplashData dobrým zvykem). Vše je přehledné, graficky pěkně zpracované a přitom v ničem se nevymykající Palm OS zvyklostem (což vždy považuji za přednost; na vylomeniny v ovládání typu TomTom si nepotrpím). Uvítací obrazovka je současně zabezpečením celého obsahu aplikace. Tím se SplashID nijak nevymyká zvyklostem podobných řešení, i tato drobnost je však pěkně zpracována. Zobrazená virtuální klávesnička nabízí nejen přepínání mezi textovou a číslicovou, ale nebrání ani v použití Graffiti nebo systémové virtual keyboard. Užitečná je také možnost maskování vkládaných dat a nevyžadování nového ověřování při přepínání mezi různými aplikacemi. Opětovné samoověřování může být naopak nastaveno v intervalu jedné až třiceti minut nečinnosti, což je základní předpoklad k ochraně před nejrůznějšími nenechavci.
Při prvotním spuštění nejenže na vás civí prázdná databáze, ale musíte si nejprve nadefinovat i její strukturu. Tím se SplashID samo rovnou odepisuje mezi pohodlněji laděnými uživateli. Je sice pravdou, že ve výchozím stavu aplikace nabízí přehršel předdefinovaných typů polí (např. bankovní účty, kreditní karty, e-mailová nastavení, ...), ale myslím, že nejsem sám, jehož první činností je smazání veškerých šablon. To protože mám raději uspořádání dat, které je opravdu "na míru" a pak především preferuji rodnou češtinu před angličtinou. To co může být pro jednoho zbytečná komplikace navíc (raději si těch pár dat naťuká do jednoho holého zaheslovaného zápisku třeba v Memo Padu), považuji za jednu z hlavních předností SplashID. Síla tohoto přístupu se ovšem ukáže až v kombinaci s další specifičností SplashID - dvojí kategorizací. Jedno třídění odpovídá standardnímu Palm OS třídění (klasicky Pracovní/Osobní/Unfiled...) a druhé je odvislé právě od všech uživatelem nadefinovaných typů záznamů. Zní to možná složitě, ale je to prosté a praktické. Příklad: Používáte služební a soukromé platební karty, podobné je to u mailboxů, mobilů, atp. Nejprve si tedy vytvoříte běžné kategorie - mezi jinými i Pracovní a Osobní. Dále nadefinujete jednotl. pole, která budete používat pro veškeré záznamy o platebních kartách, stejně tak u mailboxů a telefonních čísel. Když do těchto šablon následně "nasypete" reálná data, lze se v nich perfektně orientovat právě přepínáním obou typů kategorií, kdy např. pro pracovní kreditku zvolíte obecnou kategorii "Pracovní" a z nadefinovaných kategorií následně zvolíte "Karty". Pokud ani to nestačí k dostatečné filtraci dat (např. v dlouhých seznamech S/N), můžete ještě současně využít novinku čtvrté verze; funkci Lookup. V poslední verzi konečně funguje i plnohodnotné fulltextové vyhledávání na standardní systémové úrovni přes "lupu", podmínkou je ale mít právě otevřenou aplikaci SplashID. Tím je elegantně zajištěno, aby se k datům přes systémový vyhledávací nástroj nedostal někdo nepovolaný.

Ne vždy je pro vydolování kýžené informace efektivní otevírat jednotlivé záznamy a prohledávat jednu kartu po druhé. Z toho důvodu si můžete zcela svobodně nadefinovat i pole, která mají být zobrazována v základním přehledu vyfiltrovaných dat. Pro každou kategorii (typ záznamu) lze dokonce i v jednotlivých polích určovat, jestli se mají zobrazovat maskovaně. Pro krátkodobé zobrazení maskovaných dat je pak nutné stisknout zvláštní demaskovací tlačítko. Výsledně zobrazené sloupce s reálnými daty lze navíc kdykoliv libovolně rozšiřovat (zužovat) prostým uchopením a táhnutím záhlaví. V landscape módu se pro určité typy práce jedná o nedocenitelnou výhodu. Když už je řeč o zobrazování dat, poslední verze přinesla novinku v podobě výběru mezi klasickým a stromově (hierarchicky) uspořádaným zobrazením (viz obrázek vpravo), kdy v kořenové úrovni jsou základními větvemi klasické Palm OS kategorie (můžeme-li to tak nazvat) a tyto se dále dělí dle specificky nadefinovaných kategorií a ty následně obsahují jednotl. kategorie. Osobně zůstávám věrný klasice (obrázek vlevo), ale nepochybuji o tom, že mnozí se nad rozvětveným pavoukem zaradují.


Provedení desktopové aplikace zaslouží dvojitě podtrhnutou pochvalu červenou propiskou za snahu o identickou vizáž, funkce i způsob ovládání jako je tomu u Palm OS verze. Tím jsem de facto skončil s jejím popisem, odhlédneme-li od samozřejmých přínosů, jako je velká pracovní plocha, jednodušší způsob editace, využitelnost systémové schránky, přístup k datům i ve chvílích zaneprázdnění palmu, dvojí záloha atd. atd. Podobnost obou aplikací jde tak daleko, že do desktopu jsou přenášeny dokonce i veškeré ikony (standard Iambic), ať už si je seženete kdekoliv (není tedy vyžadována jen striktně výchozí sada ikon). Jediné, na co bych upozornil, je nutnost zachovat shodné vstupní heslo pro Palm OS i Windows verzi aplikace, jinak nedojde k nasdílení dat. Jsou tu i drobné rozdílnosti jako např. jeden pohled na data navíc, více možností pro export/import, tiskový výstup a nebo backup. To je však vždy jen k dobru věci. Mimořádně přínosnou vychytávkou desktopového SplashID je nejen otevření http adresy z odpovídajícího záznamu v internetovém prohlížeči na jedno kliknutí, ale i automatické předvyplnění přihlašovacích údajů na stránkách zabezpečených vstupním zalogováním.




To je tak asi vše podstatné. Z nezmíněných drobností potěší možnost importovat data z Memo Padu, beamovatelnost viditelných dat ostatním uživatelům (pozor! aplikace existuje v identických verzích pro takřka libovolnou platformu), možnost bleskového třídění dat prostým tapnutím na záhlaví sloupce, možnost vkládání nestrukturovaných dat do poznámek přilepených ke kartám, schopnost předat http link webovému prohlížeči, využitelnost šikovného vestavěného generátoru hesel (viz obrázek vlevo), přítomnost duplikátoru záznamů a nebo exportovatelnost viditelných/všech záznamů do přílohy pro e-mail (proprietální šifrovaný formát VID). Nastavení barviček a velikosti písmen pomíjím.
Shrnuto podrtženo, SplashID netrpí žádným vážnějším nedostatkem a oproti standarduve své kategorii nabízí několik hezkých vylepšení. Měl bych sice i jistá specifická přání, ta již ale patří spíše do oblasti snů. Za mnohé zmíním jedno, o kterém si troufám tvrdit, že by bylo trhákem v korporátní sféře. Zatím nic podobného totiž neexistuje (alespoň ne s podporou synchronizace do mobilních zařízení). Potenciál vidím v desktopové části. Ta by v ideálním případě mohla fungovat jako sdílený prostor pro pracovní skupiny s rozdílnou úrovní přístupových práv k datům. Jisté kroky v tomto směru vývojáři již podnikly, když od verze 4 umožňili nejen zřizování vícero uživatelských účtů (což je samozřejmost), ale i základní úroveň síťové synchronizace dat mezi těmito účty (osobně jsem netestoval, ale vypadá to zatím docela primitivně). Jsem si jist, že propracovanější řešení sdílení důvěrných dat by našlo uplatnění nejen v naší redakci. Ale konec snění, pojďme to nějak uzavřít...


V úvodu jsem zmínil, že bych SplashID neměnil za žádný jiný program ze stávající nabídky konkurence. Abych byl upřímný, lví podíl na tomto postoji má především hrůza, která mě jímá při představě, že bych všechna data nashromážděná za všechny ty roky musel přepisovat do jiné databáze. Na druhou stranu je ale také pravdou, že tuto anabázi jsem již jednou absolvoval a to právě proto, že jsem SplashID správně vyhodnotil jako mnohem vhodnější řešení oproti jakémusi freewaru, který jsem do té doby používal. Pokud bych měl za všechny věcné argumenty vyzdvihnout jen jeden, pro který volím právě SplashID, pak je to plnohodnotný desktopový protějšek Palm OS aplikace, který dokáže nejen data prohlížet, ale i vytvářet a editovat.

Povinným údajem na závěr je cena a ta činí 29,95$, což je částka přinejmenším přiměřená schopnostem aplikace.

Jelikož z jakéhosi obecného hlediska v současné době neexistuje lepší řešení pro správu důvěrných dat, udělujeme SplashID ocenění PalmHelp doporučuje. Nejsme ostatně jediní - k dnešku SplashID posbíral již 5 nejlepších možných ocenění od nejvýznamnějších světových serverů se zaměřením na kapesní počítače: 5 hvězdiček od Handango, PalmGearu i Tucows, vítězství v Handango Champion Awards v kategorii Nejlepší nová aplikace a nominaci na nejlepší software vůbec od Smartphone & Pocket PC Magazine.





 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Přísně tajné! SplashID 4.0" | Přihlásit/Registrovat | 8 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Přísně tajné! SplashID 4.0 (Hodnocení: 1)
Od: pe_ch (email je skrytý) - 19.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Já užívám eWalet od www.iliumsoft.com což je asi největší konkurent SplashID a zde pokud je zadané heslo tak kromě Lookup funguje i globální vyhledávání.
Re: Přísně tajné! SplashID 4.0 (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 19.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Funguje i na systémové úrovni?

Vyhledavani (Hodnocení: 1)
Od: MaRo (email je skrytý) - 19.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Vyhledavani ve ctyrce normalne funguje, jak v desktopu tak standardni vyhledavani v Palmu. A funguje i fultextove (vyhledavani textu, ktery je v poznamce). V palmu je potreba otevrit SplashID a vyvolat Find a vyhledava se i ve SplashId. A pokud se zadava v desktopu (vpravo nahore), ihned po zadani jednotlivych znaku vidim odpovidajici zaznamy. Asi neni nic lepsiho! :-)
Re: Vyhledavani (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 19.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
No jo, ja to zkoušel mimo SplashID, tak to je paráda. Omlouvám se za mystifikaci :-) Opraveno i v článku.
Re: Vyhledavani (Hodnocení: 1)
Od: goha (jpgpno@volny.cz) - 23.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ten SplashID je jen desktopová aplikace? Chtěl jsem to vyzkoušet, ale nějaký *.prc nikde. g.
Re: Vyhledavani (Hodnocení: 1)
Od: MaRo (email je skrytý) - 23.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tady je ke stazeni: http://splashdata.com/splashid/download/palm.htm i samotny program.

Re: Přísně tajné! SplashID 4.0 (Hodnocení: 1)
Od: zdenytreo (email je skrytý) - 21.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Splash ID používám, je to velmi dobrá aplikace jako snad všecho, co nese označení Splash. Nová verze má desktop jen pro Windows, takže já s powerbookem Mac si musím počkat, až přijdeme na řadu. V článku to mohlo být uvedeno.

Re: Přísně tajné! SplashID 4.0 (Hodnocení: 1)
Od: Vlastimil (email je skrytý) - 29.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.gpp.cz/gsm
Pokud přepnu v Hi-Res zobrazení na jedno z menších 4 písem a u záznamu není použita i některá z ikon, standartně obsažených v programu, tak se zmenší nesmyslně i ikona (používám standartní ikony z DateBook, které se zobrazují za standartně dodávanými). Jinak poslední verzi s českými fonty i u menších 4 fontův Hi-res najdete na www.gpp.cz/gsm/download/SplashID_cz.zip

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412