Jak na Plucker? (2. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Jak na Plucker? (2. část)

Autor: Badel - 07.05.2007, 5654 čtenářů


Speciality V minulé části jsme si krok za krokem probrali instalaci. Dnes se podíváme na nastavení desktopové části a naučíme se, jak zprovoznit stahování denních aktualit z oblíbených serverů do palmu.





Desktopová část Pluckeru nabízí poměrně široké možnosti konfigurace. Ne o všech jsem si plně jist jejich funkčností, ty podstatné jsou ale zřejmé a proto plnohodnotnému nastavení nic nebrání. Aplikaci lze ovládat dvojím způsobem - klasicky z menu a nebo kliknutím na jednu z osmi grafických ikon. Podržíte-li kurzor nad libovolnou z nich, objeví se dialog vysvětlující její funkci. Ovládání pomocí ikon je po jejich osvojení trochu rychlejší.



Jelikož jsme většinu důležitých nastavení provedli již při instalaci, můžeme se nyní vesele vrhnout na samotnou konfiguraci konkrétních internetových kanálů. Na výběr je mezi průvodcem (wizard) a manuálním nastavením. Průvodce v tomto případě potřebovat nebudete; náročnost (snadnost) obou způsobů nastavení se v obou případech příliš neliší. Pro manuální nastavení tedy stiskněte první ikonku a hurá na to (pokud byste přeci jen raději wizarda, vyzkoušejte ikonku na druhé pozici zleva)!
Jako první se objeví okno vyžadující zadání popisného názvu kanálu o délce maximálně 26 znaků. Jelikož bude následovat popis, jak nastavit stahování obsahu z našeho portálu, zadejte zde "PalmHelp":



Dále již následuje samotné konfigurační okno. V první záložce je nutno vybrat zdroj dat konvertovaných do formátu Plucker. Pro naše účely bude nutno přepnout na první volbu A website URL: a vložit adresu http://pda.palmhelp.cz. Je to speciální zjednodušená verze novinek ze sekce news, která je ideální pro stísněné zobrazovací možnosti jakéhokoliv PDA. Takovouto optimalizovanou verzi stránek bude vždy nutno zjistit dříve, než se pustíte do nastavování. Pokud nenajdete přímo verzi pro PDA, hledejte ještě "textovou" nebo WAP verzi. Poslouží stejně dobře. Někdy lze použít i verzi pro tisk. Plná verze jakéhokoliv běžného webu obsahuje tolik nadbytečných informací, odkazů, obrázků a dalších prvků, že jen samotná konverze by trvala dlouhé hodiny, nemluvě o velikosti výsledného souboru synchronizovaného do palmu. Na Internetu můžete najít celou řadu serverů specializovaných na vytváření seznamů odkazů na takto optimalizované stránky, čímž bych se chtěl ještě krátce zabývat v závěru tohoto seriálu. Ostatně samotný Plucker Desktop jeden takovýto předpřipravený seznam skrývá pod tlačítkem [Browse showcase...]. Jedná se nicméně jen o weby v angličtině povětšinou s obtížnou využitelností pro našince.



Bez zajímavosti ovšem není volba A local file:, která umožňuje konverzi hned několika formátů souborů - vedle klasických HTML ještě textové soubory ve formátech HTML, HTM, XML a TXT a také obrázky ve formátech PNG, JPG a GIF. Poslední je volba A list of my links:, kde si v integrovaném HMTL editoru včetně integrovaného WYSIWYG editoru můžete vytvářet vlastní seznam linků. Ale zpět ke zdrojům z URL adresy a nastavování PalmHelp.cz jakožto zdroje pro vlastní Plucker kanál. Vynecháme záložku Spidering, která nám bude vyhovovat s přednastavenými hodnotami a přepneme na Limits:



Zde nás bude zajímat především první volba: Maximum depth - Retreive linked pages to a depth of (2) from the starting page. Číslovkou nastavujeme hloubku načítání HTML zdrojů z URL adresy, kterou jsme zadali v záložce Starting page. Co to znamená? Běžná webová stránka obsahuje odkazy na další webové stránky a ty mohou obsahovat další odkazy na jiné stránky, na nichž jsou opět další odkazy... A tak stále do nekonečna. ...prostě Internet. Zde zadané číslo určuje, jak hluboko ve struktuře odkazů má Plucker pokračovat při sestavování zkonvertovaných stránek v Plucker prohlížeči. Přednastavené číslo 2 vyhovuje jen některým serverům. Obsáhlejší optimalizované stránky jsou obvykle koncipovány tak, že ze základního menu dovolují odskok do tématicky členěných kategorií a z nich následně vybíráte jednotlivé stránky (jako např. články na zpravodajském serveru optimalizovaná verze iDnes). Pro tyto případy je nutno hloubku zvýšit na 3. Kdykoliv zjistíte, že další úroveň odkazů, které by také měly být zkonvertovány, již nejsou dostupné, nezbývá, než zvýšit hloubku o číslovku výše. Opačný problém nastává, když nastavíte větší hloubku, než je nezbytně nutné. V horším případě se vám začne načítat další úroveň odkazů, které již nejsou optimalizovány a výsledný soubor začne narůstat do nesmyslných objemů, přičemž do palmu s vám postahují i stránky v neoptimalizované podobě, což jak sami zjistíte, není běžně použitelné. V tomto směru se zkrátka nevyhnete experimentování pro dosažení optimálních výsledků. V závěru seriálu se podělím o vlastní zkušenosti s nastavováním nejběžnějších kanálů, takže vydžíte-li až do konce, usnadníte si práci. Vrátíme-li se zpět k nastavování PalmHelp kanálu, postačí nastavit úroveň 2.
Ze zbylých nastavení v záložce Limits bych se pozastavil ještě u volby Ignore links to a server that is different from starting page's server. V případě některých stránek se jedná o velmi užitečnou záležitost. Pomocí ní totiž můžete Pluckeru zakázat, aby při procházení struktury odkazů dle zadané hloubky opouštěl doménu, která byla zadána jako startovací stránka.
V záložce Formating vypadá poměrně zajímavě možnost výběru kódování znakové sady pro ten který kanál, v praxi jsem však pro něco takového dosud nenašel uplatnění. I další volby jako je barva hyperlinků v Palm OS Pluckeru nebo způsob zalomení stránky jsou spíš jen pro hračičky. Podstatně praktičtější možnosti najdeme pod záložkou Images:



Obrázky jsou totiž dalším potenciálním nebezpečím pro rozumnou velikost výsledného zkonvertovaného souboru a tak si zde můžete nastavit jak jejich barevnou hloubku, tak i velikost (jak z hlediska rozlišení, tak i co do datového objemu). Obrázky můžete popř. i zcela odfiltrovat odfajfkováním volby Include images. Je vždy na zvážení, jestli vůbec a v jaké barevné hloubce je potřeba spolu s optimalizovaným textem přenášet do palmu i obrázky. Jak je vidět na screenshotu, pro případ PalmHelp.cz používám barevnou hloubku jen 16 stupňů šedí. Záložka Output options obsahuje celou řadu zajímavých voleb, zastavíme se jen u některých:



První rámec Compression options obsahuje volbu použité kompresní metody pro výstupní soubor z Plucker Desktopu. Kromě doporučené ZLIB komprese vhodné pro Plucker Viewer je na výběr ještě standardní formát DOC compression, který evokuje možnost konverze do výchozího formátu pro většinu čteček elektronických knih - PalmDOC. Žel to tak ale není jediný rozdíl spočívá v téměř dvojnásobném nárůstu velikosti výsledných souborů v neprospěch DOC komprese! Z dalších voleb v této záložce může být užitečné editovatelné pole v řádku Specify the category in which to list the channel in the viewer's library:. Při větším množství dokumentů v Plucker prohlížeči je nezbytné je třídit do vícero kategorií, přičemž tato volba vám zajistí, že dokument se po synchronizaci vždy sám zařadí do jedné z nich. Dělíte-li se o svůj palm s někým dalším, může být užitečná i možnost uzamčení souboru v palmu heslem vyplněným v poli na řádku Specify a security 'owner ID' password needed to open the output file:, podobně jako zákaz beamování dokumentu v řádku Allow the channel output file to be beamed among handhelds nebo zákaz zálohování souboru při synchronizaci (Signal backup bit). Pro hračičky je opět možnost nastavení zvláštní ikony (jak malé, tak i velké) pro zkonvertovaný Plucker dokument.

Záložka Destination slouží k určení cílového místa v palmu i v PC, kam se má ukládat zkonvertovaný soubor. Tato volba se u většiny uživatelů nebude měnit s jednotlivými kanály, takže pokud jste provedli toto nastavení správně již při instalaci (viz minulá část), nebude potřeba zde nic měnit.
Záložka Scheduling nabízí možnost plánování označení kanálu jako "prošlého" (neaktuálního) v předem určených intervalech:



Na tuto funkci navazuje funkce Options -> Preferences -> Autoupdate -> Autoupdate any channel as soon as it becomes due, která zajistí automatickou aktualizaci všech "prošlých" přednastavených kanálů v momentu, kdy probíhá synchronizace. Máte-li vše správně nastaveno, pak se vám např. jednou denně při první synchronizaci natáhnou do palmu aktuální zprávy z preferovaných serverů. Aktuálnost dat lze hlídat v libovolném intervalu - v položce This channel is due for an update every... můžete vybírat v rozsahu od každé hodiny až po 999999 let :-) Kalendář Starting on: nabízí dokonce i možnost naplánování počátku tohoto hlídání aktuálnosti dat. Hlídání lze ale samozřejmě i zcela vypnout v rámečku Enable scheduling.

To je vše, PalmHelp kanál je připraven k pravidelnému konvertování pro Plucker prohlížeč. Pokud zjistíte, že většina nastavení je pro všechny kanály shodná, je užitečné si v menu Options -> Set default configuration for new channels... přednastavit univerzální hodnoty do všech výše popisovaných záložek.
Na závěr dnešní části ještě k užitečným volbám v preferencích, které jsme nenastavovali během instalace Plucker Desktop. Vše se skrývá v menu Options -> Preferences.... Zde je opět několik záložek. Interface skýtá lákavou možnost přepnutí na Autodetect language, což je autory i doporučeno, ale v praxi tato volba způsobuje potíže s diakritikou. Je tedy nutno mít přepnuto na [System default] (přepínání na Czech stejně jako na další jazyky žel nefunguje).
O záložce Autoupdate jsme hovořili výše. V řádku Never autoupdate můžete zcela potlačit automatické updatování "prošlých" kanálů během synchronizace. Pro někoho to může být rozumnější, protože samotné updatování většího množství kanálů je časově poměrně náročné (zvláště při pomalém internetovém připojení) a značně tak může zdržovat synchronizační proces. Off-peak mode je další alternativnou, kdy si můžete vyhradit časové rozmezí, ve kterém k autoupdatu může docházet.
V záložce Spidering stojí za povšimnutí přepínač Auto-close progress when done, kde si určujete, jestli se má okno zobrazující postup aktualizace kanálů samo zavřít po dokončení updatů. Osobně sice používám nastavení "zavřít vždy" (always), ale za zvážení stojí i možnost If no errors occurred, která zavření okna zablokuje v momentu, kdy obsahuje nějaké chybové hlášky z průběhu konverze dat.




Plucker Destop obsahuje ještě celou řadu zajímavých nastavení, běžný smrtelník by si měl ale vystačit s těmi dnes popisovanými. Příště se konečně podíváme na zub Palm OS prohlížeči formátu Plucker!


Pokračování článku:
Jak na Plucker? (3. část)
Jak na Plucker? (4. část)
Předchozí část článku:
Jak na Plucker? (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

SoftwareSpeciality

"Jak na Plucker? (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Jak na Plucker? (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: Tomino (email je skrytý) - 07.05.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Kdyz uz tak pekne pisete o pluckeru, co kdyby jste si opravili vlastni odkazy na Pluckerovou verzi PalmHelpu . Ty vase odkazy uz dlouho nechodi. Diky.
Re: Jak na Plucker? (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 07.05.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Je to proto, že se chystá přesun Plucker verzí k nám na server. Teď je to děláno externě a stále jsou s tím problémy. Zatím prosíme o trpělivost.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412