Phone Key Write: predikce textu jako na mobilu - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Phone Key Write: predikce textu jako na mobilu

Autor: Badel - 07.04.2005, 2613 čtenářů


Software Pokud se vám zalíbil prediktivní způsob vkládání slov obvyklý u mobilních telefonů (nejčastěji standard "T9"), máte nyní možnost využívat stejné metody i na palmu. Systém učení nových slov je na PDA navíc mnohem pohodlnější.





Osobně preferuji psaní pomocí Graffiti, takže jsem příznivcem jiného řešení jménem TextPlus (viz článek TextPlus: jak zrychlit vkládání textů, který se zabývá i dalšími možnostmi, jak zrychlit psaní na palmu). Znám ale celou řadu lidí, kteří se spokojí s vyťukáváním písmenek na virtuální klávesničce a pro ně může být Phone Key Write velkým přínosem. Pro méně znalé krátké vysvětlení, jak funguje prediktivní způsob psaní:
Nevýhodou mobilních zařízení s klávesnicí je omezený prostor, na němž je možné rozmístit tlačítka. Navíc jsou mobilní telefony nejen historicky určeny primárně pro psaní telefonních čísel, nikoliv písmen. Proto mobily od klasických pevných telefonů zdědily 12tlačítkovou číselnou klávesnici, kam se musí vměstnat všech 26 písmen, což je v průměru 3 znaky na jednu klávesu a to značně zpomaluje samotné psaní díky nutnosti opakového stisku jednotlivých kláves. Prediktivní psaní tento problém zcela odbourává. Standardně máte pro psaní všech písmen k dispozici pouhých 8 tlačítek, takže např. pro napsání slova smartphone jste nuceni provést celkem 20 stisknutí: 4x tlačítko [7] (s), 1x [6] (m), 1x [2] (a), 3x [7] (r), 1x [8] (t), 1x [7] (p), 2x [4] (h), 3x [6] (o), 2x [6] (n), 2x [3] (e). Predikce proces psaní zjednodušuje. Uživatel píše tak, jako by měl k dispozici plnohodnotnou klávesnici, tzn. že se nemusí zabývat přemýšlením, na kolikáté pozici pod daným tlačítkem je umístěno požadované písmeno. Telefon (PDA) pak bleskově porovnává všechny existující kombinace znaků v posloupnosti odpovídající stisknutým tlačítkům a nabízí uživateli dostupné možnosti. Pokud je jich k dispozici více, vybírá mezi nimi další funkční klávesou (na Nokiích [*]). Není-li k dispozici žádné, uživatel má možnost chybějící slovo do slovníku přidat, popř. přepnout na standardní způsob vkládání znaků a nezvyklé slovo napsat klasicky. Tento systém je skutečně velmi efektivní, i když k jeho zažití je zpočátku nutná jistá trpělivost. Pro napsání výše uvedeného slova smartphone stačí tímto způsobem pouhých 10 stisků (což je polovina oproti klasickému systému). Pochopitelně jen za předpokladu, že dotyčné slovo již bylo obsaženo ve slovníku. V opačném případě se ale nic neděje, prostě přepnete na běžný způsob psaní a slovo pro příště do slovníku přidáte. Nyní se již pojďme podívat, jak se s touto problematikou popral Phone Key Write...

Vedle funkčních kláves, o kterých se zmíním následně, je tedy na displeji vyobrazena virtuální klávesnička se stejným rozmístěním znaků, jaké známe z mobilních telefonů. Jen s tím rozdílem, že písmena a číslice nejsou na společných tlačítkách, ale mají oddělenou klávesnici, což přispívá k přehlednosti, přičemž dostupnost té nebo oné klávesnice je pod stiskem jednoho tlačítka
, tedy prakticky stejně snadno jako např. u mobilních telefonů Nokia (dlouhý stisk tlačítka [#]). Mezi klasickým psaním a psaním prediktivním v případě této aplikace není nutno nijakého přepínání. Prostě buď ťukáte na virtuální klávesnici PKWrite, čímž využíváte predikce nebo píšete klasicky na Graffiti plošce, popř. na systémové virtuální klávesničce (hardwarovou jsem nezkoušel, ale bude to totéž). Tlačítka jsou přitom dost velká na to, aby bylo možné psát i bez stylusu samotnými prsty, takže již jen tím je psaní usnadněno.


Nyní v kostce k funkčním klávesám:
Konec aplikace. Opustíte-li aplikaci, ocitnete se v aplikaci předchozí a můžete napsaný text vložit pomocí systémové schránky. Tento proces je ale efektivnější zautomatizovat pomocí nějakého DA Launcheru (viz níže).
Jedním z ústředních tlačítek je přepínač [Type]/[Spell]. Jste-li v módu Spell, vpravo nahoře je zobrazen znak "S". V tomto módu učíte aplikaci nová slova a vkládáte je do slovníku. Po jejich/jeho napsaní stisknete tlačítko
a následně [Add Words]. Tím jsou do slovníku přidána všechna označená slova. Pokud je chcete uložit jako slovní frázi, stisknete [Add Phrase]. Funkce dalších tlačítek je zřejmá... [Cancel] pro opuštění slovníku bez jakýchkoliv změn, [Select All] vloží do slovníku všechna označená slova, [Delete Selection] vymaže ze slovníku vše označené, [Rem Words] vymaže ze slovníku označená slova, [Rem Phrase] vymaže označené fráze. Rozdíl módu Spell oproti Type je v tom, že tlačítko [Next] nenabízí během psaní alternativní slova, ale vždy jen poslední písmeno. Pokud se zmýlíte, můžete použít tlačítko backspace
. Tímto způsobem lze postupně poměrně komplikovaným způsobem napsat slovo, které se nenachází ve slovníku a následně jej tam výše uvedeným způsobem vložit. Je to ale zbytečně složité a domnívám se, že tento mód je implementován úplně zbytečně. Mnohem jednodušší je zůstat v režimu Type, kýžené slovo (frázi) napsat pomocí Graffiti nebo systémovou virtuální (hardwarovou) klávesnicí a slovo vložit tlačítkem
.

Ostatně pro přístup k systémové virtuální klávesničce je zde přímo po ruce tlačítko
.

Během psaní je velmi užitečné používat tlačítko [+...], které z k počátečním písemenům umí nabízet ta zbylá pro vytvoření celého slova.

Další standardní funkce najdeme v menu, kam lze vstoupit i po stisku tlačítka
.

Za povšimnutí stojí Reset Freq pro smazání záznamů o četnosti používání slov a Dict Info, kde zjistíte počet slov ve slovníku.

Slovník má tu užitečnou vlastnost, že si dokáže zapamatovat frekvenci používání jednotl. slov a proto dokáže jednotl. slova během psaní nabízet v pořadí podle používanosti. Další přínosnou vlastností je automatické přepínání na velká písmena v případě použití znaků "?", "!" a "." (ruční přepínání shiftu zajišťuje tlačítko
.

Trochu nadbytečné je tlačítko pro přístup k příkazovému řádku, nevidím žádnou jeho přímou souvislost s používáním této aplikace.


Jinak výrobce se zmiňuje o dvou velikostech klávesnice a instalační soubory s textem Small v názvu tomu skutečně odpovídají. Nic tokového se mi ale nepodařilo na TT3 v aplikaci samé najít. Pokud bude někdo z vás úspěšnější, budu vděčný za každou radu.

Aby bylo možné PKWrite smysluplně integrovat do systému a tím jej mít z každé aplikace vždy po ruce, je nutné nainstalovat i DA komponentu, což je soubor PKWrite_R_DA (popř. PKWrite_L_DA pro leváky). K jeho spuštění je zapotřebí nějaký manažer DA komponent, v případě PalmOS 5 mohu doporučit např. DA Launcher). Díky DA Launcheru je následně možné klávesnici vyvolat z jakékoliv alikace pomocí příkazové lišty (tahem zleva dole doprava nahoru na Graffiti plošce).
Z ostatních souborů, které jsou součástí instalačního balíčku, se zmíním ještě o PKWriteDB_UK_English/PKWriteDB_US_English, který obsahuje bezmála 7000 anglických slov (v případě slovníku pro britskou angličtinu). Ty většina z nás asi potřebovat nebude, takže tento soubor není vůbec nutné instalovat. Znamená to ale pochopitelně, že si celý slovníček musíme vytvořit ručně sami. Naštěstí je zde možnost vkládání delších textů přes schránku a hromadného učení slov. Pokud se někomu podaří vytvořit solidní český slovník, rádi jej umístíme do sekce download i pro ostatní uživatele.


PKWrite je zajímavý produkt, který si své uživatele jistě najde. Osobně jsem o jeho používání uvažoval pro případy, kdy na palmu potřebuji psát jen jednou rukou, odrazovaly mě ale dvě chyby na kráse:
1) Absence českého slovníku činí program nepoužitelným a do vytváření vlastního se mi nechce.
2) Způsob aktivace "T9 klávesnice" pomocí příkazové lišty je sice jakž takž rychlý, ale těžko použitelný právě v momentu, kdy bych chtěl palma ovládat jednou rukou. Pokud by bylo možno aplikaci spouštět např. namísto systémové virtuální klávesnice, bylo by to o něčem jiném...

Z těchto důvodů PKWrite uděluji jen 4 hvězdičky a doufám, že toto není poslední počin na poli "T9 predikce" pro Palm OS.

Součástí ZIP souboru, který je ke stažení na našem portálu, je poměrně obsáhlý kvalitní manuál, takže najde-li se poctivec, který jej podrobně prostuduje a objeví další zajímavé funkce, nechť se o své zkušenosti podělí v komentáři pod článkem!


Jak se říká konec dobrý - všechno dobré:
V manuálu se sice píše o tom, že demoverze je limitována editačními možnostmi slovníku, ale patrně se jedná o starou informaci, protože jsem se v praxi s ničím takovým nesetkal a na Internetu je software prezentován jako freeware. PKWrite je tedy zcela zdarma, takže proč jej nestáhnout a nevyzkoušet si vše na vlastní kůži?





 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Účastníků: 9

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Phone Key Write: predikce textu jako na mobilu" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412