Velké srovnání programů pro organizaci času (2. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Velké srovnání programů pro organizaci času (2. část)

Autor: nexus6 - 18.01.2007, 2531 čtenářů


Software V prvním díle našeho srovnávacího seriálu náhrad vestavěného kalendáře jsme se zabývali poměrně jednoduchými programy, které měly kalendář spíše doplnit. V dnešním díle se již zaměříme na aplikace, které mají kalendáři místo přebrat.







V dnešním díle vám představím programy, které však ještě (nebo již) nepatří na špičku této kategorie. Najdete mezi nimi nicméně jeden freeware produkt, který pro mnohé může být zcela dostačujícím řešením.

Avenga DateBook 2.86

Avenga DateBook je zářným příkladem toho, jak kdysi výkonný program časem ztratí smysl. Pokud by to byl freeware, dalo by se nad ním uvažovat především pro starší černobílé stroje (Palm Vx u nás prožívá malou renesanci?). Jenže Avenga DateBook stojí téměř 20$, což je za takový program nehorázná suma.



Problém je ten, že poslední verze pochází z března 2003. Pravda, vestavěný kalendář se od té doby také příliš nevyvíjel, ale drobná vylepšení se u něho přeci jen objevila. Avenga DateBook nabízí klasickou funkčnost kalendáře se všemi pohledy a tříděním dle kategorií. Jednoduše se v něm zadávají události s týdenním a ročním opakováním. Program také nabízí zajímavou funkci, kdy ke každé události nebo úkolu můžete přidat jméno.



Pokud jej do příslušného políčka začnete psát, program vám sám začne nabízet příslušná jména z vašeho telefonního seznamu. Jenže tím výčet zajímavých funkcí končí a Avenga DateBook svými ostatními vlastnostmi v dnešní době silně ztrácí. Žádná grafika, pouze černobílé provedení a minimální možnosti nastavení, to dnes prostě nestačí. Obzvláště s takto nepřiměřenou cenou.





DateMan 2.06

Program DateMan je sice pouze o rok mladší, než Avenga DateBook, ovšem za stejnou cenu toho nabízí podstatně více. Ačkoliv také nemá zrovna nejpokročilejší grafiku, to málo stačí k solidní přehlednosti. Aby se uživatel lépe orientoval, program nabízí hned osm různých pohledů na časový rozvrh.



Prvním z nich je jakýsi Today pohled, který známe i z vestavěného kalendáře. Zde se například zobrazují i informace o došlých emailech. Následuje klasický seznam úkolů a nadcházejících událostí. Potom pohled na události jednoho dne, pak týdenní pohled, následuje pohled na časový rozvrh týdne, měsíční pohled, kalendář se čtyřmi měsíci a roční pohled. V ročním pohledu bohužel nijak nerozeznáte dny, na které již máte něco naplánováno.



Příjemnou volbou programu je možnost změny velikosti písma a to ve většině případů kliknutím na ikonu v horním stavovém řádku. U zadávání událostí nebo úkolů na vás čeká několik příjemných možností.

Tak například čas schůzky a její trvání nemusíte vybírat klasickým způsobem, ale můžete si jej zvolit na časové ose. Nastavit lze všemožné varianty opakování události, program vyjde vstříc téměř každému. Krom poznámek lze k události připojit i konkrétní kontakt s telefonním číslem. Mimo to lze ještě událost nebo úkol propojit s dalšími úkoly, poznámkami, nebo událostmi, či dalšími kontakty. To je jistě velmi užitečná funkce. Navíc lze pro události a úkoly vytvářet šablony.



K jednotlivým pohledům se váží i různá nastavení, vesměs jde o filtraci zobrazených záznamů – zda se například v daném pohledu mají zobrazovat schůzky z kategorie osobních. Ve všeobecných nastaveních naleznete nastavení budíků - kolikrát a v jakém intervalu vás má program na událost upozornit.



Pokud se vám nelíbí některý z nabízených pohledů nebo jej považujete za zbytečný, v nastavení programu jej můžete vypnout. Zvolit se také dají barvy a ikony, které se mají vázat k různým druhům událostí, nechybí nastavení stylů písma. Program rovněž nabízí možnost, že se po určité době nečinnosti sám spustí. Lze dokonce i zvolit pohled, který se takto má spustit.



DateMan už může mít jako náhrada vestavěného kalendáře smysl. Ovšem jak se dozvíte v další části seriálu, k dispozici jsou i lepší alternativy. 20$ tak nemusí být v tomto případě stále ideální investice.



KsDatebook

O KsDatebook by se dalo říci, že jeho přítomnost v palmu téměř ani nepoznáte. Jediným praktickým rozdílem oproti kalendářům v současných zařízeních je to, že jsou víkendy odlišeny barevně a že KsDatebook nabízí jeden druh týdenního pohledu navíc. Veškerá grafika a ovládání zůstává naprosto shodné s vestavěným kalendářem.



Upřímně řečeno, ten se přeci jen v posledních strojích posunul trochu dále a dovede odlišovat záznamy podle kategorií barevnými tečkami. Ani tohle KsDatebook nezvládá, takže by mohlo jít o alternativu spíše pro uživatele starších palmů, kde chyběl Today pohled. Ten totiž KsDatebook nabízí, stejně jako vestavěný kalendář v modernějších přístrojích.



KsDatebook je freeware a tak třeba právě pro majitele starších palmů jde o jednoduchou možnost, jak posunout funkčnost kalendáře na úroveň dnešních zařízení. Na hvězdičky v tomto případě příliš nehleďte, ty jsou uděleny spíše v návaznosti na funčnost programu ve srovnání s dalšími produkty.





Příští část našeho seriálu se již bude věnovat špičce v oboru. Jelikož se jedná o program funkčně velmi rozsáhlý, bude se vlastně jednat o samostatnou recenzi. Ale tou seriál zdaleka neskončí.



Za české koruny můžete programy objednávat zde (uveďte název objednávaného titulu).





Pokračování článku:
Velké srovnání programů pro organizaci času (3. část)
Velké srovnání programů pro organizaci času (4. část)
Velké srovnání programů pro organizaci času (5. část)
Předchozí část článku:
Velké srovnání programů pro organizaci času (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.16
Účastníků: 6

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Velké srovnání programů pro organizaci času (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

ksDatebook - přeci má něco navíc (Hodnocení: 1)
Od: pmihula (email je skrytý) - 18.01.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Užívám ksDatebook a řekl bych, že má dvě podstatné výhody, v článku nezmíněné:
a) malé fonty fungují s češtinou (na mém T E s cz Pi-Loc) – u ostatních, které jsem zkoušel (např. A5, DbBook) mi čeština na malých fontech nefunguje. V týdenním přehledu to má své opodstatnění.
b) měsíční pohled umí zobrazovat volitelně texty – což je velmi užitečné oproti „puntíkům“ ve standardu. A viz výše - i s češtinou.
http://www.freewarepalm.com/database/ksdatebook.shtml

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412